Akumulator samochodowy – obsługa i konserwacja

2023-01-04
Akumulator samochodowy to niewątpliwie jedna z najważniejszych części pojazdu. Dzięki niemu możemy korzystać z prądu w samochodzie podczas postoju, a przede wszystkim uruchomić silnik. Producenci akumulatorów zakładają, że żywotność ogniwa wynosi od 4 do 6 lat – oczywiście nie bierzemy tutaj pod uwagę awarii czy też nieprawidłowej eksploatacji. Jak zatem należy obsługiwać akumulator samochodowy i go konserwować, by służył jak najdłużej? Odpowiedź w artykule.
Akumulator samochodowy to podstawowy element wyposażenia.
Akumulator samochodowy to podstawowy element wyposażenia.

Akumulator samochodowy – jak go obsłużyć?

Niegdyś w większości samochodów królowały akumulatory kwasowo-ołowiowe, w których co jakiś czas należało samodzielnie uzupełniać elektrolit. Te czasy już powoli przechodzą do historii, choć oczywiście znajdziemy jeszcze na rynku takie ogniwa. Renomowani producenci odchodzą jednak od tego rozwiązania, zastępując takie baterie akumulatorami bezobsługowymi – czyli takimi, które nie wymagają od nas żadnych dodatkowych działań, poza takimi czynnościami jak ewentualne ładowanie akumulatora. 

Akumulator samochodowy w typie kwasowo-ołowiowym, który jest bezobsługowy, może posiadać element kolorystyczny, informujący nas o jego stanie, ale i tak lepiej kontrolować jego napięcie spoczynkowe przy pomocy miernika elektrycznego. Poza akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, coraz większą popularnością cieszą ogniwa AGM czy EFB, które ze względu na swoją budowę, także są urządzeniami bezobsługowymi.  To pierwsze chętnie stosuje się zwłaszcza w samochodach terenowych, ponieważ z uwagi na to, że elektrolit zaabsorbowany jest w macie szklanej, akumulator odporny jest na duże przechylenia i wstrząsy. EFB z kolei to akumulator samochodowy używany w pojazdach z zaawansowaną elektroniką, jak na przykład system Start/Stop.

Akumulator samochodowy – podstawowa konserwacja

Aby akumulator był jak najbardziej wydajny i służył bez zarzutu kilka dobrych lat, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią konserwację. Nie chodzi tu o żadne skomplikowane czynności, a po prostu utrzymywanie go w czystości – dobrze od czasu do czasu przetrzeć zaśniedziałe klemy i zaciski, aby lepiej przewodziły prąd. Można to zrobić przy użyciu metalowej szczotki, drobnego papieru ściernego albo specjalnego środka chemicznego. Czyszcząc akumulator samochodowy, należy zwrócić uwagę, czy nie ma uszkodzeń mechanicznych. Warto też sprawdzić, czy na akumulatorze nie pojawiła się rdza, a jeśli tak, usunąć ją, aby korozja nie postępowała dalej.

Ważną kwestią jest też poziom naładowania akumulatora – gdy będzie nieprawidłowy, możemy mieć problem z uruchomieniem samochodu, a także zachowaniem sprawności systemów elektronicznych. Dlatego warto co jakiś czas albo przy pomocy multimetru, albo innego urządzenia sprawdzić, czy ładowanie akumulatora przebiega prawidłowo i czy samochód ma odpowiedni zapas mocy. Być może jakaś drobna awaria, która niewidoczna jest gołym okiem, pozbawia akumulator prądu?

Ładowanie akumulatora – jak je przeprowadzić?


Aby naładować akumulator samochodowy, lepiej go najpierw zdemontować.

Co, jednak gdy okaże się, że ładowanie akumulatora będzie konieczne? Jeśli w naszym pojeździe zamontowano akumulator kwasowo-ołowiowy, dobrze jest go najpierw wymontować spod maski i umieścić na równym podłożu z dala od źródeł ognia. Taki akumulator należy podpiąć do prostownika i najlepiej pozostawić na 10-12 godzin. W przypadku akumulatora AGM nie ma konieczności demontażu, wymagany jest natomiast prostownik mikroprocesorowy. Dlatego posiadając bardziej skomplikowany akumulator samochodowy, lepiej skorzystać z serwisu samochodowego, który nie tylko go naładuje, ale wcześniej oceni, czy ma to w ogóle sens, czy lepiej wymienić akumulator na nowy.

Gdy zajdzie konieczność wymiany akumulatora, lepiej skorzystać ze sprawdzonych źródeł, jak sklepy specjalizujące się w sprzedaży baterii samochodowych. Jedną z takich opcji jest serwis Battery Point – tam, przy pomocy profesjonalnej obsługi z łatwością można dobrać akumulator renomowanej marki, a następnie umówić jego montaż w partnerskim warsztacie samochodowym, które zlokalizowane są praktycznie na terenie całej Polski. Usługa przeprowadzana jest w sposób profesjonalny i przysługuje na nią gwarancja. 


Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem