Akumulator żelowy – sprawdzony w terenie!

2022-11-15
Akumulator żelowy to jeden z dostępnych na rynku rodzajów baterii stosowanych nie tylko w motocyklach, skuterach czy motorynkach, ale również samochodach osobowych, a nawet terenowych. Użycie tego typu ogniwa w aucie ma jednak inne zastosowanie, nie pełni on bowiem funkcji głównego akumulatora, którego podstawowym zadaniem jest rozruch silnika. 

Czym różni się akumulator żelowy od baterii innego typu?

W branży samochodowej stosuje się różnego typu ogniwa. Jednym z nich jest akumulator żelowy, który wywodzi się z tradycyjnego akumulatora kwasowo-ołowiowego wypełnionego płynnym elektrolitem. Różnica między tymi dwoma bateriami polega na tym, że akumulator żelowy zamiast płynnego elektrolitu, ma go w formie żelu. To sprawia, że ogniwo można umieścić w dowolnej pozycji bez obaw, że powstaną wycieki. Dlatego akumulatory żelowe tak chętnie stosuje się na przykład w wózkach golfowych czy łodziach. 

Podobnym w budowie ogniwem, ale jednak opartym na zupełnie innej technologii, jest akumulator AGM. W środku zamiast elektrolitu w płynie, czy też żelu, używa się chłonnej maty z włókna szklanego, w której ów elektrolit jest zaabsorbowany. W tego typu baterii również ryzyko wycieku jest niemal żadne, dlatego stosuje się je w samochodach terenowych, które przystosowane są do jazdy w ciężkim terenie. Czymś pomiędzy tradycyjnym akumulatorem kwasowo-ołowiowym, a AGM jest z kolei akumulator EFB.

Dlaczego zatem akumulator żelowy nie jest stosowany jako główne źródło zasilania samochodu? Ponieważ mimo swoich niewątpliwych zalet, ma stosunkowo niewielką moc. Nie nadaje się zatem do tego, aby za jego pomocą dało się uruchomić silnik w aucie.

Akumulator żelowy – czy nadaje się do samochodu terenowego?

Czy mimo niskiej mocy, można zastosować akumulator żelowy w samochodzie terenowym? Oczywiście, może stanowić dodatkowe źródło zasilania, które często wykorzystywane jest na przykład do obsługi oświetlenia czy wyciągarki. Akumulator żelowy jest odporny na wysokie temperatury, wibracje czy też uderzenia – czyli nieodłączne elementy jazdy w terenie. Decydując się na użycie takiego ogniwa w swoim samochodzie terenowym jako dodatkowego źródła energii, warto pomyśleć o module sterującym, który ułatwi i usprawni koordynację baterii głównej z akumulatorem żelowym.

Najlepszym zestawem będzie główny akumulator w technologii AGM i dodatkowy żelowy. Jazda w terenie potrafi być nieprzewidywalna – woda, błoto, strome podjazdy i zjazdy. Dzięki zastosowaniu takich akumulatorów zyskamy pewność, że nawet mimo zalania czy mocnych przechyłów samochodu, nic im się nie stanie i dalej będą mogły go zasilać. 

Ładowanie akumulatora – samemu czy w warsztacie?

Intensywna jazda potrafi być wymagająca dla akumulatorów – także tych żelowych, które cechują się dobrą odpornością na rozładowania. Nawet przy niedużym użyciu mocy zaleca się sprawdzanie poziomu naładowania ogniwa żelowego raz w miesiącu, a co trzy doładowywanie go. Jeśli akumulator zamontowano w łatwo dostępnym miejscu i jego wyjęcie nie nastręcza trudności, ładowanie akumulatora nie jest skomplikowane. 

Gorzej, a w przypadku samochodów terenowych jest to częste, gdy ogniwo wciśnięte jest w wolny zakamarek i jego wyjęcie stanowi wyzwanie. Wtedy warto skorzystać z profesjonalnego warsztatu. Tak samo, jak w przypadku, gdy nadejdzie czas wymiany akumulatora na nowy. Polecamy zapoznać się z ofertą serwisu Battery Point, gdzie nie tylko można zamówić nowe ogniwo, ale także umówić jego wymianę warsztacie partnerskim w całej Polsce.

Z uwagi na dużą trwałość i niewielki rozmiar akumulator żelowy jest częstym elementem wyposażenia samochodu terenowego. Nic dziwnego, bo doskonale sprawdza się jako magazyn energii czy też źródło zasilania dodatkowych świateł albo innych systemów, które mogłyby niepotrzebnie dociążać główny akumulator.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem