Gdzie kupić akumulator? Jak uniknąć problemów?

2023-02-16
Akumulator samochodowy to część eksploatacyjna, dlatego co kilka lat, gdy ulegnie zużyciu, wymaga wymiany na nowy. Decydując się na zakup nowego ogniwa, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii – parametry, wielkość, biegunowość, ale także to, gdzie kupić akumulator. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ dobry akumulator jest podstawą właściwie funkcjonującego samochodu. Czy w dobie zakupów online bezpiecznie jest kupić go przez Internet? Odpowiedź w artykule!
Gdzie kupić akumulator? W miejscu, które dba o odpowiednie przechowywanie!
Gdzie kupić akumulator? W miejscu, które dba o odpowiednie przechowywanie!

Akumulator samochodowy – za co odpowiada?

Akumulator samochodowy to podstawowe źródło zasilania pojazdu podczas postoju. Dzięki temu urządzeniu możemy uruchomić samochód, ale też działa w nim radio, automatyczny zamek itd. Podczas jazdy jego funkcję przejmuje alternator, którego zadaniem jest także ładowanie akumulatora. Akumulator powinien być dopasowany do modelu samochodu, czyli mieć odpowiednią moc, prąd rozruchowy, napięcie, ale także biegunowość i taki rozmiar, aby zmieścił się w miejscu przeznaczonym na jego montaż. Innym ważnym elementem jest typ akumulatora. Tych na rynku mamy obecnie kilka, a wśród nich największą popularnością cieszą się tradycyjne ogniwa kwasowo-ołowiowe, AGM i EFB. Te dwa ostatnie stosuje się w bardziej zaawansowanych technologicznie samochodach.

Akumulator samochodowy czasami wymaga doładowania zewnętrznym źródłem energii. Ma to miejsce zwłaszcza zimą, gdy jego pojemność może spaść o połowę. Aby działał on jak najdłużej bez utraty energii, warto od czasu do czasu udać się na dłuższą przejażdżkę, podczas której ogniwo może się naładować. Akumulator odpowiada też za działanie różnych urządzeń elektrycznych pojazdu, dlatego wysiadając z samochodu, najlepiej upewnić się, czy nie pozostawiliśmy włączonych świateł lub radia.

Gdzie kupić akumulator – najistotniejsze informacje

Gdy nadejdzie moment wymiany ogniwa, warto zastanowić się, gdzie kupić akumulator. Wbrew pozorom, jest to niezwykle istotna kwestia, a zakup w pierwszym lepszym miejscu może okazać się fiaskiem i po krótkim czasie źródłem kolejnych wydatków. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając sklep? Przede wszystkim na to, w jaki sposób przechowywane są ogniwa. Ważne jest też to, czy w danym punkcie dostaniemy markowe akumulatory, czy raczej takie od nieznanych producentów. Pamiętajmy, że dany producent zdobywa popularność dobrym i jakościowym sprzętem, dlatego znana marka statystycznie będzie lepszym wyborem od kupna tzw. no name’a. 


To, gdzie kupić akumulator, jest bardzo ważne

Jeśli chodzi o to, gdzie kupić akumulator, lepiej unikać miejsc, które nie specjalizują się w sprzedaży ogniw i prowadzą wielobranżową działalność. Dlatego nie warto sięgać po ogniwa np. z marketów, ponieważ nie otrzymamy tam ani fachowej obsługi, ani też wysokojakościowego sprzętu przechowywanego we właściwych warunkach. Akumulator, który nie jest używany, najlepiej trzymać w temperaturze około 15 stopni Celsjusza, a w razie potrzeby, doładowywać. Dzięki temu zachowa on swą sprawność.

Gdzie kupić akumulator – stacjonarnie czy online?

Zakupy przez Internet cieszą się coraz większą popularnością. W sieci kupujemy wszystko – od żywności, przez ubrania, po sprzęty elektroniczne. Zatem gdzie kupić akumulator i czy jego zakup przez Internet to dobre rozwiązanie? A może lepiej udać się do sklepu stacjonarnego? To zależy od sklepu, w którym robimy zakupy. Wszędzie możemy natrafić na nieuczciwych sprzedawców, a przez Internet trudniej ich zweryfikować. Dlatego lepiej postawić na sprawdzone i rzetelne źródła jak na przykład serwis Battery Point. Można tam kupić pełnowartościowe nowe baterie od renomowanych producentów i od razu umówić ich montaż w jednym z rozsianych po całej Polsce warsztatów partnerskich – to wszystko szybko, prosto i bez wychodzenia z domu.

Jeśli chodzi o zakupy stacjonarne, dobrym wyborem będzie specjalistyczny sklep, w którym akumulatorów nie znajdziemy na sklepowych półkach. Choć brzmi to absurdalnie, jest to znak, że ogniwa są przechowywane w odpowiednich warunkach na zapleczu. Dodatkowo w takim miejscu otrzymamy fachową pomoc przy doborze akumulatora.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem