Jak sprawdzić akumulator samemu?

2023-09-05
Akumulator to część eksploatacyjna, której żywotność średnio szacuje się na 5-7 lat. To, jak długo będzie działał, zależy od wielu czynników, wśród których wymienić można między innymi jakość ogniwa, sposób jego eksploatacji czy dopasowanie do pojazdu. Czasami zdarza się taka sytuacja, że mamy problem z uruchomieniem pojazdu lub po prostu czujemy, że ogniwo nie do końca działa w pełni swoich możliwości. Jak sprawdzić akumulator bez wizyty w warsztacie? Odpowiedź w artykule!
Jak sprawdzić akumulator bez wizyty w warsztacie? Jest na to kilka sposobów
Jak sprawdzić akumulator bez wizyty w warsztacie? Jest na to kilka sposobów

Jak sprawdzić akumulator za pomocą multimetra?

Sprawdzenie akumulatora za pomocą multimetra jest stosunkowo proste i pozwala szybko ocenić stan jego naładowania. Dzięki temu dowiemy się, jak akumulator jest głęboko rozładowany i czy możemy przywrócić go do odpowiedniego stanu poprzez ładowanie, czy wymaga już wymiany na nowy. Dzięki multimetrowi możemy szybko dokonać diagnozy akumulatora, a sam sprzęt nie jest dużym wydatkiem.

Jak sprawdzić akumulator multimetrem? Przede wszystkim należy najpierw zainwestować w odpowiedni sprzęt. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią się na przykład rodzajem wyświetlacza – część z nich ma tradycyjny wskaźnik, część cyfrowy ekran, dzięki któremu łatwiej jest odczytać wskazywane wartości. To, jaki model wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Aby zmierzyć napięcie na akumulatorze, powinniśmy najpierw wyłączyć silnik w samochodzie. Następnie otwieramy maskę, a po zlokalizowaniu pod nią akumulatora, przystępujemy do pracy. Jeśli napięcie w akumulatorze wynosi 12V (a znakomita większość ogniw ma właśnie takie napięcie), ustawiamy multimetr na zakres napięcia równy lub wyższy 20V. Następnie przykładamy końcówki multimetra do biegunów akumulatora – ujemny do minusa, dodatni do plusa. Najczęściej oznaczone są one kolorami – czarny dla minusa, czerwony dla plusa. W pełni naładowany akumulator powinien pokazywać wartość 12,6V. Jeżeli jest ona niższa, powinniśmy podładować ogniwo. Wartości poniżej 12V świadczą o tym, że akumulator jest mocno rozładowany lub nawet uszkodzony.

Jak sprawdzić akumulator przy użyciu innych narzędzi?

Jak sprawdzić akumulator w inny sposób niż przy pomocy multimetra? Możemy do tego wykorzystać wszelkiego rodzaju urządzenia, jak na przykład ładowarki USB lub inne urządzenia jak transmiter, podłączane do zapalniczki, które mają wbudowany wskaźnik napięcia akumulatora. To prosty i szybki sposób, aby ocenić, w jakim stanie jest bateria w samochodzie. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, możemy także wykorzystać woltomierz – jego także podpinamy do gniazda zapalniczki. Pamiętajmy, że taki pomiar wykonujemy na wyłączonym silniku, najwcześniej pół godziny po skończonej jeździe. W innym wypadku wynik nie będzie rzetelny.

Pamiętajmy, że warto też dbać o czystość akumulatora, a zwłaszcza jego biegunów – zaśniedziałe gorzej przewodzą prąd. Czyści się je przy pomocy dedykowanych środków lub bardzo drobnego papieru ściernego. Oczywiście nim wykonamy taki zabieg, akumulator musi zostać odłączony od zasilania. W innym wypadku może dojść do porażenia prądem! Po ukończonym czyszczeniu należy zadbać o to, aby odpowiednio zamontować klemy – niedokręcone lub po prostu luźne klemy mogą prowadzić do tego, że ogniwo nie będzie w pełni naładowane.

Akumulator do wymiany? Wybierz nowe ogniwo mądrze!

Jeżeli wartości akumulatora podczas pomiaru wynoszą 12V lub poniżej, oznacza to, że jego żywotność dobiega kresu i warto rozejrzeć się za nowym ogniwem. Jak sprawdzić akumulator przed zakupem? Wybierając rzetelne źródło, zyskamy pewność, że nowa bateria jest nie tylko sprawna i naładowana, ale także wykonano ją z wysokiej jakości materiałów. Dlatego kupując nowy akumulator, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jego parametry i typ, ale także producenta – znane marki są gwarancją bezawaryjności i długiej żywotności.

Dobrym rozwiązaniem podczas zakupu nowego akumulatora będzie skorzystanie z usług Battery Point – internetowego serwisu specjalizującego się w sprzedaży ogniw od renomowanych producentów. Nie tylko kupimy tam nowy akumulator, ale także zlecimy jego wymianę w jednym z partnerskich warsztatów samochodowych w całym kraju.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem