Jaki akumulator będzie najlepszy dla twojego samochodu?

2020-12-07

Dobór akumulatora samochodowego: jaki akumulator będzie najlepszy dla twojego samochodu? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Wiąże się to zawsze z kilkoma ważnymi pytaniami, na które należy znać odpowiedzi, zanim sfinalizuje się transakcję zakupu. Typ, wymiary, prąd rozruchowy czy pojemność baterii, to tylko kilka z nich. Oto poradnik, jak wybrać i kupić odpowiedni akumulator do auta.

image1-23.jpg

Akumulator jest sercem silnika i samochodu. To dzięki niemu możemy spokojnie ruszyć w dowolną podróż nawet podczas najgorszych mrozów. To on również zapewnia prąd dla radia czy podgrzewanych foteli. Zużywanie się akumulatora to naturalny proces, który pociąga za sobą konsekwencje jego wymiany. Jednak wybór odpowiedniego akumulatora już nie jest taki łatwy i oczywisty.

W poniższym poradniku odpowiemy, m.in. na pytania: jak dobrać odpowiednią baterię do samochodu, czy jakimi kryteriami się kierować – parametry elektryczne i techniczne, rozmiar, mocowania położenie biegunów, czy typ akumulatora.

Jeżeli jednak nie masz w sobie duszy mechanika, kwestie techniczne ani trochę Cię nie interesują lub nie masz ochoty analizować katalogów z różnymi nazwami i typami akumulatorów – sprawę doboru baterii od razu powierz specjaliście. Wykwalifikowaną i kompleksową pomoc znajdziesz w sieci warsztatów Battery Point Inter Cars w całej Polsce: https://batterypoint.pl/pl/umow-sie-na-wizyte

Który akumulator będzie najlepszy dla twojego samochodu – gdzie znaleźć informację?

Poszukiwania warto rozpocząć od instrukcji obsługi własnego samochodu. Znajdują się tam wyszczególnione parametry, np.: typ, rozmiar czy pojemność oraz wartość prądu rozruchowego, które pozwolą na właściwy dobór akumulatora. Doświadczenie i wiedza specjalistów podpowiadają, że nie warto stosować akumulatorów, które odbiegają od zaleceń producenta samochodu.  

Typ akumulatora: obsługowy, kwasowy, żelowy, AGM…

Podstawowym typem baterii są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Charakteryzują się one dobrym stosunkiem jakości, trwałości i ceny. Kiedyś popularne były akumulatory obsługowe – wymagały zalania i/lub dolewania elektrolitu. Postęp technologiczny jednak spowodował, iż zostały one zastąpione akumulatorami bezobsługowymi, posiadającymi okienko do kontroli stanu naładowania. Sprawdzają się one w większości popularnych samochodów.

Innymi typami akumulatora są GEL oraz AGM. W żelowych bateriach, elektrolit jest w formie żelu, a ich zastosowanie ogranicza się głównie do pojazdów powersport lub jednośladów. Ważna jest tam niska masa, wysoka odporność na wstrząsy przy niezbyt wysokim prądzie rozruchowym. Z kolei AGM posiadają specjalne separatory z włókien, które wchłaniają elektrolit. Często charakteryzują się większą pojemnością i prądem rozruchowym.

EFB (Enhanced Flooded Battery), AFB (Advanced Flooded Battery) lub ECM (Enhanced Cycling Mat) - oznaczenie jest zależne od producenta, ale ideologia pozostaje taka sama. Są to akumulatory o przedłużonej żywotności, dopasowane do częstszego odpalania silnika i podtrzymywania systemów elektrycznych. Są opracowane z myślą o samochodach wyposażonych w system Start&Stop.

Który typ wybrać?

Rekomendujemy wybór sprawdzonych akumulatorów, renomowanych marek. W ten sposób minimalizujemy ryzyko złego dopasowania baterii do posiadanego typu instalacji. Producenci akumulatorów oraz producenci samochodów są zgodni – typu akumulatora nie należy zmieniać względem zaleceń fabrycznych.

Napięcie akumulatora – 12V

Na szczęście ten problem jest w zasadzie pomijalny. Wszystkie auta osobowe spotykane na drogach dopasowane są do instalacji 12V(dwunastowoltowej). Samochody sprzed kilku dziesięcioleci posiadały instalacje 6V, z kolei wszystkie obecne ciężarówki jeżdżą na 24V. Uspakajamy więc – przypadkowy zakup akumulatora, który ma inne napięcie niż 12 V, jest mało prawdopodobny.

Pojemność akumulatora – ile amperogodzin (Ah)?

Oto jedna z dwóch najważniejszych wartości akumulatora. Określa ona dosłownie jego pojemność prądową. Ogólna zasada brzmi: im więcej odbiorników prądu w samochodzie (nowoczesne układy elektryczne), tym większa musi być pojemność baterii. Błędem będzie jednak zakup akumulatora o największej dostępnej pojemności.

Należy wybrać taką pojemność amperogodzin, jaką sugeruje producent samochodu. Dlaczego? Ponieważ jest to ściśle powiązane z możliwościami alternatora, a także z typem silnika, czy posiadaniem systemu Start&Stop oraz z charakterem użytkowania pojazdu. W przypadku zbyt „dużego” akumulatora, może być on stale niedoładowany, ponieważ alternator sobie nie poradzi. Z kolei zbyt „mały” akumulator może nie dostarczyć energii dla wszystkich urządzeń, takich jak radio, podgrzewanie foteli, elektryczne szyby czy nawigacja.

Niektórzy eksperci doradzają, że można założyć akumulator o pojemności co najwyżej 10% większej od fabrycznej. Z kolei katalog Audi dla silnika 2.0TFSI podaje pojemność od 56 Ah do 72 aż Ah. Wiele zależy również od tego, jak użytkowany jest pojazd – jeżeli są to przede wszystkim krótkie trasy, a panujący klimat jest raczej zimny, zmiana na większą baterię jest niezalecana. Alternator nie zdąży jej doładować.

Prąd rozruchowy akumulatora – ile amperów (A)?

Drugi najważniejszy parametr akumulatora to prąd rozruchowy, czyli wartość określająca jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu, jaki akumulator jest w stanie wygenerować. Jest to prąd dostarczany do rozrusznika, którego zadaniem jest rozkręcenie wału korbowy silnika. Ogólna zasada brzmi: im większa pojemność lub moc silnika, tym większy opór, a więc niezbędna jest większa wartość prądu rozruchowego. Silniki benzynowe wymagają mniejszego prądu, silniki diesel z kolei większego, zależy to także od typu zastosowanego rozrusznika oraz obecności systemu Start&Stop.

Przy określaniu tego parametru warto więc stosować się do zaleceń producenta. Wartość prądu rozruchowego łączy się z fizycznymi wymiarami akumulatora, ale także z jego ceną. Kolejny problem dotyczy faktu, iż zwiększony prąd rozruchowy, przekałada się na większą szansę rozładowania akumulatora przy instalacji dopasowanej do „mniejszej” baterii.

Rozmiar i stopka akumulatora

Fizyczne wymiary akumulatora powinny być precyzyjnie dobrane. W wielu samochodach akumulator znajduje się pod maską, czasem pod fotelami, czasem w bagażniku, ale zawsze miejsce na baterię posiada określony wymiar i mocowania. Dlatego przed zakupem należy zweryfikować, jaki wymiar podaje producent.

Warto także sprawdzić sposób montażu akumulatora. Najczęściej montowany jest o metalową obejmą, od góry. Jednak czasem jest to zaczep o stopkę, czyli o dolną płytę akumulatora. Określa to znacznik, na przykład B13.

Kształt i strony biegunów

Mówiąc o rozmiarach akumulatora nie można nie wspomnieć o rozmieszczeniu jego biegunów. Przed wyborem należy zweryfikować, czy potrzebujemy „prawy plus” czy „lewy plus”. Zdarza się, że taki sam akumulator dostępny jest w obu wersjach, a przy błędnym wyborze przewody elektryczne samochodu zwyczajnie nie sięgną w odpowiednie miejsca.

Istotnym parametrem jest także sam kształt biegunów. Zdecydowana większość samochodów posiada bieguny okrągłe, azjatyckie mogą mieć bieguny okrągłe o małych średnicach, inne auta posiadają klemy z boku na śrubę, a także klemy przykręcane blaszką.

Gdzie wybrać dobry akumulator?

Podsumowując – w przypadku akumulatorów rozmiar ma znaczenie, ale większy i mocniejszy nie znaczy lepszy. Akumulator należy wybrać rozważnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Zalecenia te znaleźć można w instrukcji swojego samochodu. Warto wybierać akumulatory renomowanych producentów, a wiedzę należy czerpać ze sprawdzonych źródeł. Akumulator należy kupić w punkcie godnym polecenia, aby uniknąć baterii leżakowanych o obniżonej sprawności.

Szeroki i pewny wybór akumulatorów samochodowych, wraz z kompleksową pomocą wykwalifikowanego specjalisty, a także z wysokiej jakości usługą wymiany, znaleźć można w punktach warsztatowych współpracujących z siecią Battery Point Inter Cars lub TUTAJ

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem