Jakiej firmy akumulator? Co się naprawdę liczy?

2022-06-23
Emilia Och
Czasami zdarza się, że akumulator w naszym samochodzie odmawia posłuszeństwa. Powody tego mogą być różne – zaczynając od awarii, a na zwykłym zużyciu kończąc. Wtedy musimy pomyśleć nad zakupem nowego i w naszej głowie najpewniej zakiełkuje pytanie: „Jakiej firmy akumulator wybrać?”. Rynek ogniw samochodowych w Polsce jest szeroki i powinniśmy pomyśleć nie tylko nad wyborem firmy, ale też gdzie kupić akumulator. Wbrew pozorom, ta kwestia jest również bardzo istotna, ponieważ tylko wysokiej jakości bateria przechowywana we właściwy sposób, będzie działać bez zarzutu przez cały okres swojej żywotności – oczywiście prawidłowo eksploatowana!

Jakiej firmy akumulator – wybór odpowiedniego modelu

Gdy zastanawiamy się nad zakupem nowej baterii, rozważamy jakiej firmy akumulator wybrać. To ważne, ale istotne jest też, aby był on dobrze dopasowany do naszego modelu samochodu. Istotnym czynnikiem przy wyborze nowego ogniwa są jego parametry – musimy sprawdzić, czy model, który nas zainteresował, ma odpowiednie napięcie, czy jego typ da radę obsłużyć nasz pojazd, a także czy ma odpowiednią wielkość. Jeżeli chodzi o typ, obecnie na rynku mamy cztery rodzaje akumulatorów:

  • Kwasowo-ołowiowy
  • Żelowy
  • AGM
  • EFB

Te dwa pierwsze typy nie będą odpowiednie do samochodów wyposażonych w system Start/Stop, który wymaga bardziej zaawansowanych ogniw, odpornych na częste odpalanie silnika. Gdy posiadamy taki pojazd, powinniśmy rozważyć akumulatory AGM lub EFB i dobrać je zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi samochodu. Wtedy możemy zastanowić się, jakiej firmy akumulator wybrać, a także, gdzie kupić akumulator.

Jakiej firmy akumulator – stawiamy na jakość

Jakiej firmy akumulator wybrać? Takiej, którą charakteryzuje dobra jakość, a nie jedynie atrakcyjna cena. Akumulator renomowanej firmy, która specjalizuje się w wyrobie części samochodowych, a zwłaszcza baterii, daje nam gwarancję, że jego żywotność będzie taka, jak podaje producent. Przy poszukiwaniu nowego akumulatora, warto pochylić się nad takimi firmami, jak VARTA, Bosch czy Yuasa. Firmy te są światowymi liderami, jeśli chodzi o produkcję akumulatorów i niewątpliwie cechuje je wyjątkowa jakość, której próżno szukać w bezmarkowych ogniwach niewiadomego pochodzenia. 

Przy rozważaniach na temat tego, jakiej firmy akumulator wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jakość – choć to ona wciąż powinna stanowić podstawę naszego wyboru. Gdy znajdziemy kilka ogniw o porównywalnych parametrach, dobrze jest też zwrócić uwagę na cenę. W tym rankingu wysoko plasuje się VARTA, której akumulatory charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Podsumowując, warto zapłacić za akumulator dobrej jakości nieco więcej, ale w granicach rozsądku – obecny rynek daje takie możliwości.

Wiemy jakiej firmy akumulator, ale gdzie go kupić?

Zdecydowaliśmy już jakiej firmy akumulator chcemy. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie parametry i wiemy, że będzie on idealnie pasować do naszego samochodu, zapewniając mu odpowiednią moc. Gdzie kupić akumulator? Najlepiej w sprawdzonym warsztacie samochodowym, czy sklepie, który specjalizuje się w handlu częściami samochodowymi i akumulatorami. Dobrym wyborem będzie serwis Battery Point – jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy nasz wybór jest słuszny, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego konsultanta. 

Skoro wiemy już, gdzie kupić akumulator, powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie tego nie robić. Nie rekomendujemy zakupu baterii w marketach. Choć to niewątpliwie szybki i prosty sposób, aby stać się właścicielem nowego akumulatora, nie zawsze, a właściwie to rzadko jest dobrym pomysłem. Niestety nie wiemy, w jaki sposób akumulatory w marketach były transportowane, czy są regularnie doładowywane, a także nie uzyskamy fachowego doradztwa.

Czy warto zastanawiać się jakiej firmy akumulator kupić? Tak! Wybór odpowiedniego producenta jest ważny, ponieważ świadczy o jakości zakupionego sprzętu i daje gwarancję niezawodności.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem