Jakiej firmy akumulator? Wybierz sprawdzone źródło

2023-01-16
Gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa i nie chce odpalić, pierwszym źródłem, w jakim szukamy problemu, jest akumulator. Dzieje się tak zwłaszcza zimą, gdy jego pojemność może zmniejszyć się nawet o połowę, a to z uwagi na działanie niskich temperatur. Akumulator ma także swój fabryczny okres przydatności, po którym ulega zwykłemu zużyciu – jak każda część eksploatacyjna. Wtedy należy zakupić nowe ogniwo o odpowiednich parametrach i wziąć pod uwagę to, jakiej firmy akumulator wybrać.
Jakiej firmy akumulator wybrać i gdzie?
Jakiej firmy akumulator wybrać i gdzie?

Jakiej firmy akumulator – które z nich są godne zaufania?

Zakup nowego akumulatora może być wyzwaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Dlatego przed kupnem warto zrobić rozeznanie na rynku i sprawdzić, ile średnio kosztuje nowy akumulator o takich samych parametrach jak poprzedni. Jeśli byliśmy zadowoleni z jego działania, możemy wybrać identyczny model. Czy warto oszczędzać i postawić na najtańszą opcję? Tak, ale pod warunkiem, że najpierw sprawdzimy, jakiej firmy akumulator jest godny zaufania. 

Najlepsze marki to takie, które mają ugruntowaną pozycję na rynku, a ponadto szeroki zasięg sprzedaży. Dzięki temu nie tylko z łatwością wybierzemy akumulator samochodowy o takich samych parametrach jak poprzedni, ale również w takim samym typie. Akumulatory znanych marek, choć mogą kosztować kilkadziesiąt złotych więcej, są sprzętem wysokiej jakości – gdyby nie były, nie sprzedawałyby się tak dobrze, a sama firma nie utrzymałaby się na rynku. Zatem jakiej firmy akumulator będzie odpowiednim wyborem? Na przykład VARTA, Bosch, Yuasa czy Exide.

Jakiej firmy akumulator – czy liczy się tylko marka?

To, jakiej firmy akumulator wybrać, jest istotne, ale to nie jedyna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Równie ważne jest miejsce, w którym go kupimy. Przede wszystkim należy wykluczyć markety i inne sklepy wielobranżowe. Szeroki asortyment może wydawać się kuszący, zwłaszcza jeśli kupujemy jednocześnie więcej niż jedną rzecz, ale niestety w takich miejscach obsługa może nie mieć odpowiedniej wiedzy na temat sprzedawanych produktów, a ponadto akumulatory mogą nie być przechowywane w odpowiedni sposób.


Liczy się nie tylko to, jakiej firmy akumulator wybierzemy, ale także jego parametry.

Jak powinien być przechowywany akumulator samochodowy? Przede wszystkim w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w temperaturze 15 stopni Celsjusza. Powinien być on też okresowo doładowywany, aby klient otrzymał sprawny sprzęt, który nie traci swoich parametrów. Takie rzeczy rzadko pilnowane są w sklepach wielkopowierzchniowych. Dlatego chcąc kupić akumulator, warto wybrać sklep specjalizujący się w ich sprzedaży. Dobrym pomysłem może być zakup przez Internet. Platformą, która sprzedaje wysokojakościowe i markowe akumulatory, jest na przykład Battery Point. Można tam poprzez prostą wyszukiwarkę wybrać, jakiej firmy akumulator chcemy albo skorzystać z profesjonalnego doradztwa telefonicznego, a następnie zamówić usługę wymiany ogniwa na nowe w jednym z warsztatów partnerskich.

Akumulator samochodowy – parametry

Przy wyborze liczy się tylko to, jakiej firmy akumulator kupimy, ale przede wszystkim jego parametry. Co wchodzi w ich zakres? Napięcie wyrażane w voltach, pojemność w amperogodzinach i prąd rozruchowy w amperach. 

Poza tym należy jeszcze wziąć pod uwagę typ akumulatora – możemy wybrać klasyczny akumulator samochodowy kwasowo-ołowiowy albo AGM czy EFB. Na rynku dostępne są także akumulatory żelowe, ale te stosuje się jako dodatkowy magazyn energii, ponieważ nie są one w stanie samodzielnie zasilić samochodu w odpowiednią ilość mocy. Ogniwa typu AGM przez zaabsorbowany w matach szklanych elektrolit doskonale sprawdzają się w samochodach terenowych, ponieważ są odporne na duże przechylenia i wstrząsy. Z kolei akumulatory EFB stosuje się w samochodach o zaawansowanej warstwie elektronicznej, wyposażonych w systemy Start/Stop.

Inne istotne rzeczy przy wyborze akumulatora to jego wielkość oraz biegunowość. Obie, gdy będą nieprawidłowe, uniemożliwią montaż akumulatora pod maską.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem