Jakiej firmy akumulator z systemem Start-Stop?

2022-06-22
Emilia Och
System Start-Stop staje się już standardem w nowych pojazdach. Pozwala on zmniejszyć spalanie nawet o 8-10%! Pojazdy z zaawansowanymi systemami elektronicznymi, takimi, jakim jest na przykład system Start-Stop, potrzebują odpowiednio dobranego akumulatora. Jakiej firmy akumulator powinniśmy zakupić do takiego systemu? Przede wszystkim musi to być taka bateria, która dobrze znosi częste uruchamianie silnika i nie traci przy tym zbyt wiele energii. Prawidłowy dobór akumulatora to klucz do sukcesu – nie powinniśmy w tym wypadku stawiać na konwencjonalne ogniwa kwasowo-ołowiowe.

Jakiej firmy akumulator i jakiego typu wybrać?

Nim przejdziemy do kwestii, jakiej firmy akumulator powinniśmy wybrać, warto wziąć pod uwagę, że w przypadku wyposażenia samochodu w system Start-Stop musimy myśleć zgoła inaczej, niż przy starszych samochodach. Dobór akumulatora, odpowiedniego do zaawansowanych systemów, jest bardzo ważny. Zbyt słaba bateria może się szybko rozładować, gdyż nie jest przystosowana do pracy pod takim obciążeniem. Powinniśmy to wziąć pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się samochodem głównie w mieście, gdzie z uwagi na sygnalizację świetlną, uruchomianie i wyłączanie silnika zdarza się stosunkowo często.

W przypadku, gdy posiadamy samochód z systemem Start-Stop, mamy wybór dwóch typów akumulatorów – AGM (Absorbent Glass Mat) lub EFB (Enhanced Flooded Battery). Oba te ogniwa charakteryzują się wydłużoną żywotnością, a także bardziej zaawansowaną budową, niż bateria żelowa czy kwasowo-ołowiowa. Niestety nie możemy dobrać baterii dowolnie. Powinniśmy sprawdzić, jaki typ akumulatora został fabrycznie zamontowany w naszym samochodzie i trzymać się go przy wymianie na nowe ogniwo. Istnieje ewentualna możliwość zamontowania akumulatora AGM jako zamiennika EFB, ale odwrotna sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jakiej firmy akumulator kupić? Takiej, która ma pozycję i dobrą opinię, popartą długą obecnością na rynku.

Jakiej firmy akumulator jest najlepszy do systemu Start-Stop?

Przechodząc do tego, jakiej firmy akumulator jest najlepszy do samochodów z systemem Start-Stop, powinniśmy zwrócić uwagę na wcześniej wymienione czynniki – pozycję firmy na rynku i jej doświadczenie, a także parametry samego akumulatora, czyli jego typ, pojemność i gabaryt. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na firmę VARTA, która jest jednym z czołowych producentów akumulatorów na świecie. VARTA od 2002 roku produkuje akumulatory dostosowane do systemu Start-Stop, dlatego decydując się na tę markę, wiemy, że otrzymamy wysokojakościowy produkt w dobrej cenie.

Dobór akumulatora do systemu Start-Stop

Pamiętajmy, że dobór akumulatora do nowego samochodu jest bardzo ważny i nie powinniśmy w tym wypadku zdawać się tylko na własną intuicję. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, jakiej firmy akumulator i o jakich parametrach dobrać, możemy skorzystać z serwisu Battery Point. Wykwalifikowani doradcy pomogą w wyborze odpowiedniej baterii. Przy okazji będziemy mogli też zamówić wymianę ogniwa w jednym z partnerskich warsztatów Battery Point. 

W przypadku pojazdów z systemem Start-Stop korzystanie z profesjonalnych serwisów samochodowych jest wyjątkowo ważne, ponieważ samodzielna wymiana akumulatora może doprowadzić do awarii! Podczas zmiany baterii na nową w skomplikowanych elektronicznie pojazdach, koniecznie musimy zadbać o stałe podtrzymanie prądu. Przerwa w dostawie energii elektrycznej może doprowadzić do awarii, której naprawa będzie nie raz bardzo kosztowna. Pamiętajmy też, że po zamontowaniu nowego akumulatora musi zostać przeprowadzona adaptacja
z komputerem pokładowym.

Niezależnie od tego, jakiej firmy akumulator zakupimy, powinniśmy pamiętać o tym, by był on dostosowany do systemu Start-Stop. Niewłaściwy dobór akumulatora może sprowadzić na nas kłopoty. Pozorna oszczędność przy zakupie ogniwa w niższej cenie, ale niemarkowego lub niedostosowanego do tej technologii, może narazić nas na dodatkowe koszty ewentualnych napraw i zakupu kolejnej, tym razem już właściwej baterii.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem