Jedź bezpiecznie ze sprawnym akumulatorem

2020-04-27

Nie jest prawdą, że o akumulator należy się martwić tylko w sezonie zimowym. Trzeba dbać o niego cały rok, aby podczas podróży nie spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci awarii. Warto zatem skontrolować stan akumulatora również na wiosnę.

Sprawny akumulator samochodowy
Sprawny akumulator samochodowy

Najczęściej na akumulator zwracamy uwagę wtedy, gdy odmawia posłuszeństwa. Tymczasem ważne jest, aby zadbać o jego stan, a także odpowiednio go eksploatować, by służył nam jak najdłużej.

Jeśli auto sygnalizuje problemy z akumulatorem, warto sprawdzić to w profesjonalnym warsztacie samochodowym, ponieważ problemy z ładowaniem czasami wynikają z wadliwego działania innych elementów samochodu.

- Profesjonalne serwisy posiadają na wyposażeniu testery obciążeniowe i elektroniczne. Pierwszym z nich jesteśmy w stanie zweryfikować akumulator pod obciążeniem i stwierdzić czy ma on wadę fabryczną, taką jak zwarcie lub brak przejścia, czy jest tylko rozładowany. Testerami elektronicznymi jesteśmy z kolei w stanie zweryfikować stan naszego akumulatora, czyli to, w jakim stopniu jest on wyeksploatowany. Ponadto nowoczesne testery posiadają możliwość diagnostyki w aucie rozrusznika i alternatora (układu ładowania). Bardzo często zdarza się, że problem z uruchomieniem auta nie leży po stronie akumulatora. Przyczyną zbyt niskiego poziom ładowania może być zużyty lub nie napięty odpowiednio pasek osprzętu czy uszkodzony regulator napięcia. Ciężki rozruch latem może być spowodowany uszkodzonym rozrusznikiem (zwarcie lub wytarte tulejki) albo przepalonymi świecami żarowymi w przypadku silników diesla – mówi Dariusz Panek, Menedżer Regionu w Inter Cars.

Podstawowe pomiary parametrów akumulatora można wykonać samodzielnie. Jednak, aby mieć 100% pewności, że a działa on prawidłowo, warto udać się do warsztatu posiadającego profesjonalny tester diagnostyczny. W odróżnieniu od zwykłego miernika elektrycznego, za jego pomocą można np. symulować obciążenie, czyli stwarzać warunki jakie wystąpią choćby przy niskich temperaturach.

To właśnie przy użyciu testera można dokładnie zdiagnozować wiele parametrów, które przy pomiarze miernikiem wydają się być poprawne, a w rzeczywistości rzutują na prawidłową pracę akumulatora. Może tak się zdarzyć np. przy najprostszym pomiarze napięcia, które według miernika będzie prawidłowe, a wcale nie musi oznaczać, że akumulator ma należytą moc rozruchową. To można sprawdzić tylko na testerze uwzględniającym wydajność baterii pod obciążeniem.

Warto zaufać profesjonalistom i powierzyć im sprawdzenie stanu akumulatora w swoim pojeździe, żeby żadna niemiła niespodzianka nie spotkała nas w drodze. Badanie takie jest zazwyczaj bezpłatne i trwa kilkanaście sekund, a w większości serwisów można wykonać je bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. Bądźmy bezpieczni na drodze, ale i korzystajmy z usług bezpiecznych serwisów dbających o zdrowie swoich klientów w czasie epidemii.

Wybierz  #bezpiecznywarsztat z listy warsztatów na Motointegratorze.
Wspieraj akcję #pomagamypomagać!


Badanie kontrolne akumulatora wykonaj podczas każdej wizyty czy przeglądu auta w serwisie! Nie zajmuje ono dużo czasu, a pozwoli Ci uchronić się przed usterką auta w najmniej oczekiwanym momencie.


Czytaj także:

Dokręcanie śrub kół – z jaką siłą dokręcać koła w samochodzie?

BLS – czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

Opony wielosezonowe - czy warto je kupić? 5 faktów [poradnik]

Tłuczenie dochodzące z tylu? To może być belka skrętna!

Co lepsze: LED czy ksenony?

Dlaczego samochód nie odpala?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem