Ładujesz akumulator prostownikiem? Uważaj, żeby go nie zepsuć

2021-07-29
Emilia Och

Sprawdzanie napięcia i doładowywanie akumulatora to często zalecany sposób na przedłużenie jego żywotności. Jednak czynność ta przeprowadzona nieumiejętnie, może przynieść wręcz odwrotny skutek. Zobacz, co robić, by uchronić akumulator przed zniszczeniem.

Ladowanie akumulatora prostownikiem.png

Po pierwsze, parametry ładowania akumulatora zależą od napięcia akumulatora 6 V lub 12 V. Ważny jest też rodzaj posiadanej baterii: obecnie mamy akumulatory kwasowo-ołowiowe, żelowe, AGM, a każdy z nich obsługuje się trochę inaczej lub wcale.

Jak dobrać prostownik do akumulatora?

Na rynku możemy znaleźć prostowniki i ładowarki akumulatorowe o różnej jakości. Oferują one inne parametry, zależnie od budowy, przeznaczenia i ceny. Dobór prostownika w znacznym stopniu zależy od rodzaju akumulatora. Z pewnością nie zaleca się wykorzystywania urządzeń przestarzałych lub własnej konstrukcji.

Klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają utrzymania stałego napięcia przez cały czas ładowania. Co więcej, w starszych typach baterii, zanim rozpoczniemy tę procedurę, należy odkręcić korki znajdujące się nad celkami w górnej części obudowy i sprawdzić poziom elektrolitu.
W przypadku, gdy jest on niższy niż wskaźnik poziomu, trzeba go uzupełnić, wykorzystując wodę destylowaną. Dopiero wówczas, po zakręceniu korków, można podpiąć klemy prostownika i rozpocząć ładowanie najlepiej przez czas od 10 do 12 godzin.

Współczesne akumulatory są już zazwyczaj bateriami bezobsługowymi i nie wymagają uzupełniania elektrolitu, a wręcz nie wolno ich otwierać. Ze względu na zastosowane w nich maty żelowe potrafią gromadzić większe struktury kryształów siarki, które należy rozbijać przy pomocy silniejszego prądu. Trudno przewidzieć, w jakim momencie ładowania mielibyśmy zwiększać napięcie, a kiedy je zmniejszać. Dlatego w tym przypadku bardziej sprawdzą się prostowniki, które potrafią monitorować procesy zachodzące w akumulatorze i pozwalają na ładowanie impulsowe.

Jak ładować nowoczesny akumulator?

Na koniec warto wspomnieć, że w nowoczesnych samochodach, posiadających system Start/Stop lub system odzyskiwania energii, występuje także system inteligentnego ładowania akumulatora. To rozwiązanie, dzięki któremu nasza bateria jest stale monitorowana i doładowywana odpowiednią ilością prądu z alternatora, zależnie od potrzeb pojazdu. System ten przesyła informacje do komputera, który może także wyświetlić komunikat np. o niskim poziomie naładowania akumulatora. Może to być spowodowane na przykład długim przestojem pojazdu, ale jeśli komunikat się powtarza, należy udać się do serwisu, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Wnioski są oczywiste. Uzupełnianie zawierającego żrące substancje elektrolitu, ładowanie impulsowe czy w końcu „walka z nowoczesną elektroniką” to wyzwania, które sprawiają, że bez względu na to, czy nasz pojazd ma 2 lata, czy też 20, lepiej powierzyć diagnostykę i wymianę akumulatora profesjonalnemu warsztatowi. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem
;