Parametry akumulatora – jak dobrać odpowiedni akumulator?

2022-05-04
Emilia Och
Wymiana akumulatora to ważny moment dla każdego właściciela samochodu, szczególnie że to dzięki tej baterii jesteśmy w stanie uruchomić nasze auto. Jego wybór nie należy do najprostszych, oprócz samej marki i modelu musimy zwrócić uwagę na dopasowanie do konkretnego samochodu, szczególnie ważną rolę odgrywają tutaj parametry akumulatora, o których opowiemy w tym artykule. 
Akumulator, jak większość elementów samochodu zużywa się, co jest naturalną konsekwencją upływu czasu oraz sposobu jego użytkowania. Producenci podają średnią żywotność akumulatora na poziomie 5-6 lat. Oczywiście wynik ten może być inny dla naszego samochodu i może osiągnąć nawet 10 lat, przy zachowaniu wszystkich zasad dobrej obsługi. Nie mniej w końcu zawsze przyjdzie czas na wymianę, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór akumulatora

Parametry akumulatora mogą być zmienne, ale zanim do nich przejdziemy, to powinniśmy zacząć od tego podstawowego, a jest nim napięcie akumulatora. Kilkadziesiąt lat temu mogliśmy spotkać instalacje 6 V, ale to już się zmieniło, aktualnie niemal wszystkie samochody osobowe posiadają 12 V (instalacja dwunastowoltowa), dlatego w tym aspekcie ciężko się pomylić. 

W celu dobrania odpowiedniego akumulatora przydatna może okazać się nazwa i model, szczególnie jeśli szukamy konkretniej baterii. Te dane znajdziemy zaraz nad parametrami, ciężko tutaj o wymyślne słowa, najczęściej są to wytłuszczone litery i cyfry. Parametry akumulatora – ile amperogodzin powinien mieć nasz akumulator? 

Pojemność akumulatora wyrażana jest w amperogodzinach (Ah) i jest jednym z dwóch ważnych parametrów, które można indywidualizować, czyli wybierać trochę inne wartości niż zalecane przez producenta. Oczywiście nie ma tutaj pełnej dowolności. Czasem producenci podają jedną wartość, a niektórzy eksperci twierdzą, że można ją zwiększyć o najwyżej 10%. Inni producenci podają widełki np. od 54 Ah do 70 Ah, których warto się trzymać. Nigdy natomiast nie można zmniejszać wartości podanej w produkcji, ponieważ może to doprowadzić do niedoborów prądu. Z kolei zbyt duże zwiększenie pojemności może sprawić, że akumulator nie będzie ładowany w pełni, to z kolei przełoży się na jego skróconą żywotność. 

Parametry akumulatora – co z tym zwiększeniem amperogodzin?

Przy określaniu amperogodzin warto również zwrócić uwagę na sposób użytkowania samochodu, jeśli jeździmy rzadko i na krótkich trasach, to nie jest zalecane zwiększanie pojemności, gdyż alternator nie będzie miał szansy na odpowiednie naładowanie baterii. 

Ostateczna decyzja oczywiście należy do właściciela samochodu, ale warto w tym przypadku skonsultować swój wybór ze specjalistycznym warsztatem. Chodzi tutaj o dokładne określenie poboru prądu przez nasz samochód, tutaj mamy wiele zmiennych. Lepiej wyposażony samochód np. z elektrycznym podgrzewaniem i sterowaniem fotelami, podgrzewaniem kierownicy, zaawansowanymi systemami audio itp. będzie potrzebował więcej energii, niż ten w wersji podstawowej. Pamiętajmy też, że im większa pojemność, tym większy akumulator, a miejsce na niego w naszym samochodzie jest dość dokładnie określone. Parametry akumulatora – ile amperów powinien mieć nasz akumulator? 

Prąd rozruchowy wyrażony amperami (A), to drugi ważny parametr, a oznacza wartość, jaką akumulator jest w stanie wygenerować jednorazowo do rozrusznika, którego celem jest rozkręcenie wału korbowego silnika. Warto też wiedzieć, że zależnie od przyjętej normy przez producenta możemy spotkać się z oznaczeniem EN, DIN lub SAE. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie samochodu, to pamiętajmy, że silniki diesla potrzebują z reguły więcej prądu niż silnika benzynowe.

A co z górną granicą amperów? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, część ekspertów twierdzi, że ona nie istnieje, a im większa, tym lepiej. Nie ma też obawy przed zniszczeniem instalacji, ponieważ rozrusznik pobierze tyle prądu, ile będzie potrzebował. Natomiast zwiększony prąd rozruchowy może zaszkodzić samemu akumulatorowi, który może być bardziej podatny na rozładowanie przy instalacji dopasowanej do mniejszych wartości.  Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem
;