Parametry akumulatora – sprawdź, zanim kupisz nowy

2023-01-10
Każdy, kto posiada samochód, staje w końcu przed zadaniem, jakim jest zakup nowego akumulatora. Jakie parametry akumulatora są ważne i na co należy zwrócić uwagę, kupując nowe ogniwo? Czy każda bateria sprawdzi się w pojeździe, a może są jakieś haczyki? Jakiej firmy akumulator jest najlepszy? Te pytania są bardzo istotne, ponieważ jeśli zakupimy „pierwszy lepszy” to, możemy przysporzyć sobie jedynie kłopotów.

Parametry akumulatora – co to jest?

Parametry akumulatora to najprościej mówiąc, wszystkie jego szczegóły techniczne. Wśród nich przede wszystkim najważniejsza jest pojemność, którą określa się w amperogodzinach, a także prąd rozruchowy, wyrażany w amperach. Te dwa czynniki decydują o tym, czy dany model akumulatora sprawdzi się w pojeździe, do którego chcemy go zamontować. Im mniejszy i skromniejszy pod względem wyposażenia samochód, tym mniejsza będzie potrzebna moc do jego zasilania.

Innym parametrem, jaki ma akumulator, jest jego obsługowość – wciąż zdarzają się na rynku jeszcze akumulatory, w których należy uzupełniać elektrolit, poprzez otwieranie komór kwasowych i dolewanie go. Takie rozwiązanie jest jednak rzadkie i przeważnie w sklepach spotkamy wersje bezobsługowe, w których są kolorystyczne wskaźniki informujące o tym, czy poziom naładowania i elektrolitu jest prawidłowy, czy akumulator wymaga doładowania, bądź też wymiany.


Parametry akumulatora – czy trzeba przykładać do nich dużą uwagę?

Czy warto poświęcać uwagę temu, aby parametry akumulatora jak najbardziej pasowały do naszego samochodu? Oczywiście, ponieważ zbyt słaby akumulator nie będzie w stanie zasilić pojazdu w wystarczającą moc nie tylko do rozruchu, ale także obsługi systemów elektronicznych, z kolei zbyt mocny będzie nieustannie niedoładowany. Warto też zwrócić uwagę na typ kupowanego akumulatora – na rynku najpopularniejsze są ogniwa kwasowo-ołowiowe, AGM i EFB. Chętnie stosowane są także akumulatory żelowe, ale jako dodatkowe baterie bądź też magazyny energii.

Innym istotnym, a często pomijanym aspektem przy wyborze akumulatora jest jego kształt i rozmiar. Trzeba je wziąć pod uwagę podczas zakupu, aby nie okazało się, że nie będzie on pasować pod maskę i będziemy mieć problem z jego montażem. Inne parametry akumulatora, które grają dużą rolę, to biegunowość. Jeśli zakupimy akumulator, którego biegunowość jest odwrotna niż w poprzednim modelu, nie uda się nam go zamontować. Ponadto bieguny muszą być dopasowane do instalacji elektrycznej pojazdu. W zależności od marki samochodu stosowane są różne klemy – okrągłe,  przykręcane za pomocą śruby czy blaszki.

Jakiej firmy akumulator zakupić?

Gdy już ustalimy, jakie parametry akumulatora są odpowiednie dla naszego pojazdu, czas przejść do wyboru konkretnego modelu. Jakiej firmy akumulator będzie najlepszy? Z pewnością takiej, która ma już pozycję na rynku – to oznacza, że jej produkty są wysokiej jakości i nie ulegają częstym awariom. Firmami takimi z pewnością są VARTA lub Bosch, słynące z wieloletniego doświadczenia i wykorzystywania w akumulatorach wysokojakościowych i trwałych komponentów. Podczas zakupu akumulatora powinno się także upewnić, w jakich warunkach był on przechowywany. Dobre sklepy dbają o to, aby ogniwa były trzymane w odpowiedniej temperaturze, a także pamiętają o ich okresowym doładowywaniu. 

Chcąc zatem kupić nowy akumulator, lepiej odrzucić na przykład markety. Choć cena może wydawać się kusząca, w ogólnym rozrachunku oszczędność ta może być pozorna. Akumulator nieznanej marki nieprawidłowo przechowywany znacznie szybciej straci swoją żywotność niż jakościowy i markowy sprzęt z wiarygodnego źródła. Warto skorzystać z opcji, jaką jest Battery Point. To serwis, gdzie nie tylko można zakupić nowy akumulator, ale także umówić jego wymianę w jednym z partnerskich warsztatów samochodowych. Dzięki temu zyskamy pewność, że parametry akumulatora są prawidłowe, a sama wymiana przeprowadzona jest profesjonalnie.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem