Wymiana akumulatora - jak robią to w warsztacie?

2023-02-02
Użytkownicy samochodów dzielą się na tych, którzy w przypadku usterki wolą oddać swój pojazd w ręce profesjonalistów oraz takich, co sądzą, że sami sobie poradzą. Dotyczy to zwłaszcza wymiany akumulatora, która amatorom mechaniki wydaje się łatwa. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak robią to zawodowcy i co możemy zyskać na skorzystaniu z takiej usługi.
Wymiana akumulatora - sprawdzanie testerem
Wymiana akumulatora - sprawdzanie testerem

Wymiana akumulatora – test sprawności

Pierwszą różnicą, którą odczuwa klient udający się na wymianę akumulatora do warsztatu, jest oczywiście posiadanie odpowiedniego sprzętu. Wyspecjalizowane serwisy samochodowe posiadają testery akumulatorów. Dzięki temu szybko ocenią stan naszej baterii i powiedzą, czy taka usługa jest potrzebna – czasem wystarczy długie ładowanie przy użyciu dobrego prostownika lub specjalnej ładowarki. 

Diagnostyka układu elektrycznego

Znacie sytuację, w której ktoś ładował akumulator, ale po krótkim czasie znowu nie mógł uruchomić silnika? To wbrew pozorom częsty przypadek i nadal nie musi być on spowodowany przez wadliwy akumulator. Zdarza się, że ktoś pozostawia włączone na noc światła czy radio, ale częściej przyczyną takiego stanu rzeczy bywa wadliwie działające urządzenie, które powoduje zwarcie i pobiera prąd w trakcie postoju. Niekiedy jest to też alternator, który nie doładowuje akumulatora. Dlatego mechanicy czy elektrotechnicy w warsztatach związanych z Battery Point sprawdzają 6 elementów układu elektrycznego, aby wykluczyć takie usterki.

Wymiana akumulatora – dopasowanie optymalnego modelu

Kiedy okaże się, że wymiana jest nieuchronna, przychodzi czas na dobór akumulatora. Jak robią to w warsztacie? Tak jak w przypadku innych części – sprawdzają numer VIN pojazdu i dobierają baterię według zaleceń producenta naszego samochodu, uwzględniając szczegółowe parametry takie jak: napięcie, pojemność akumulatora, prąd rozruchowy, biegunowość czy oczywiście wielkość. Ponadto możemy być pewni, że nasze nowe ogniwo będzie pochodziło ze sprawdzonego źródła i cieszącego się uznaniem dla jakości producenta, stosownie do naszych możliwości finansowych. 

Wymiana akumulatora – zachowanie ustawień elektryki

Zanim profesjonaliści odepną starą baterię, podłączają dodatkowe źródło prądu w postaci ładowarki lub innego ogniwa. Dzięki temu my nie stracimy zapisanych w jednostce centralnej ECU ustawień urządzeń, które posiada nasz pojazd. Następnie podłączają nowy akumulator, w miejsce starego. Ważne jest przy tym, aby nie wywołać zwarcia nagromadzonych kabli i klem. Po zakończeniu tej operacji bezpiecznie odłączają również źródło podtrzymujące. 

Wymiana akumulatora – adaptacja nowego


Na tym jednak nie koniec, ponieważ we wspomnianej jednostce sterującej samochodu, zwanej niekiedy komputerem pokładowym, zapisane są dane dotyczące wielu systemów i urządzeń. Należy do nich również akumulator, a zatem znajdują się w tym komputerze informacje o jego modelu i parametrach. Dlatego mechanicy za pomocą urządzenia OBD podłączają się do niego, aby usunąć dane poprzedniej baterii i wprowadzić aktualne . Bez tej procedury prawdopodobnie nadal widzielibyśmy na wyświetlaczu kokpitu komunikat Battery Low, a jeśli nie, to sytuacja byłaby bardziej niebezpieczna. Komputer posiadający informacje o poziomie ładowania starego akumulatora „kazałby” alternatorowi ładować nowy do poziomu jego poprzednika. W efekcie po pewnym czasie użytkowania doszłoby do uszkodzenia nowej baterii. 

Wymiana akumulatora – jak to robią w warsztacie?

Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim profesjonalnie i bezpiecznie, z wykorzystaniem fachowej wiedzy i odpowiednich urządzeń. Ponadto również sprawniej, bo testery czy urządzenia diagnostyczne znacznie ułatwiają ten proces. My zaś naprawdę niewielkim kosztem zyskujemy poczucie pewności oraz gwarancję nie tylko na sam akumulator, ale również fachowo wykonaną usługę. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem