Akumulator – co go rozładowuje?

2021-11-10
Emilia Och
Czy można przewidzieć, że nasz akumulator niedługo się rozładuje? Jak uchronić się przed awarią i co ma wpływ na zbyt wczesne rozładowanie akumulatora? Wbrew pozorom przyczyn może być naprawdę wiele! Co więcej, im nowocześniejszy i bardziej zaawansowany pod względem elektroniki samochód, tym więcej czynników może wpłynąć na awarię baterii. Czemu akumulator może paść? 
Akumulator-warsztat.png

Naczelnym zadaniem akumulatora jest zapewnienie dostatecznej ilości prądu do rozrusznika oraz przechowywanie tej energii. Akumulator ma dwa bieguny, które wymiennie nazywane są również czopami. Umiejscowione są w górnej części obudowy – jeden z nich jest ujemny, a drugi dodatni i to właśnie te bieguny łączą elektryczną instalację z akumulatorem. Gdy silnik samochodu nie pracuje, to akumulator stanowi źródło zasilania elektryki w pojeździe. Co może przyczynić się do jego awarii?

Inne urządzenia pobierają prąd z akumulatora

Od kilkunastu lat można zauważyć tendencję, że samochody są coraz mocniej naszpikowane elektroniką, a każdy wykorzystywany sterownik w mniejszym lub większym stopniu zużywa prąd.Czasami może zdarzyć się tak, że dane urządzenie będzie zużywało tego prądu zdecydowanie za dużo. To zazwyczaj oznacza awarię danego urządzenia lub jego niewłaściwy montaż. Z pomocą może nam przyjść amperomierz (sprawdza się on szczególnie w wypadku starszych samochodów), który pozwala zweryfikować pobór prądu urządzeń przy postoju. Docelowa wartość powinna wynosić 30 mA, a jeśli będzie wyższa – to może oznaczać, że jedno z urządzeń w samochodzie przyczynia do tego, że akumulatorszybciej padnie.

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu lub po prostu nie wiesz, jak to zweryfikować to zawsze możesz skorzystać z serwisu Battery Point, w którym fachowcy wykluczą awarię innych elementów układu elektrycznego. Jest to szczególnie ważne, gdy Twój samochód ma bardziej skomplikowaną elektronikę i dodatkowe funkcje takie, jak: start-stop czy tempomaty. W takim wypadku może okazać się, że wizyta w warsztacie będzie nie tylko najlepszą, ale również jedyną opcją. Diagnoza czy demontaż akumulatora w tego typu samochodzie to naprawdę duże wyzwanie i łatwo o błąd, który może nas w przyszłości sporo kosztować.Źle dobrany akumulator

Wybór akumulatora wcale nie tak banalny, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często to właśnie on jest główną przyczyną awarii. Jaki możemy poznać, że akumulator nie jest dobrze dobrany do naszego pojazdu? Często takiego akumulatora nie da się naładować do końca – przez co bardzo szybko się ponownie rozładowuje. Dlatego tak ważne jest, aby przy zakupie zwrócić uwagę na prąd rozruchu baterii oraz jej pojemność. Jeśli nie jesteś przekonany, czy wybrany akumulator jest właściwy, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w warsztacie i skonsultowanie się ze specjalistą. Pamiętaj, że samodzielna wymiana akumulatoramoże narazić nas na duże kłopoty i zamiast oszczędności, będziemy zmuszeni do dodatkowych wydatków. 

Zima a akumulator

Kiedy najczęściej występują awarie akumulatorów? Z reguły problem pojawia się podczas pierwszych mrozów, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury, spada również pojemność elektryczna akumulatora. Co za tym idzie -silnik potrzebuje dostatecznej mocy, aby uruchomić napęd. Duży wpływ na żywotność akumulatora podczas zimy ma również jego wiek. Im starszy akumulator, tym jest bardziej podatny na spadek mocy. 

Co więcej – niewielu z nas zimą decyduje się na pokonywanie dłuższych dystansów, co poniekąd powoduje kolejny kłopot, ponieważ alternator nie jest w stanie w pełni naładować akumulatora.Długie ogrzewania auta, podgrzewane lusterka czy fotele to kolejne czynniki, które mają wpływ na rozładowanie akumulatora.

Jak najlepiej uchronić się przed awarią akumulatora zimą? Rozwiązanie jest proste: lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego kilka razy w roku powinniśmy zaplanować kontrolę baterii, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to podładować ją lub wymienić. Podczas kontroli warto również zweryfikować poziom gęstości i elektrolitu. Są również dodatkowe czynniki, które wpływają na to, że akumulator może szybciej się rozładować. Jedną z takich sytuacji jest długi postój samochodu. Gdy samochód stoi na parkingu przez wiele dni i jest niewielki pobór prądu, może dojść do kompletnego rozładowania akumulatora.Im zimniej na zewnątrz, tym większe prawdopodobieństwo, że samochód po prostu nie odpali.Dlatego,nawet jeśli nie wybieramy się nigdzie, warto co jakiś czas odpalić silnik, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem