Jak wymienić akumulator w samochodzie?

2020-12-07
Jak wymienić akumulator w samochodzie? Czy zrobić to samodzielnie, czy może bezpieczniej będzie dokonać tego w warsztacie?

Wymiana akumulatora w samochodzie może być skomplikowana. Jak wymienić akumulator samochodowy, aby zachować bezpieczeństwo i mieć pewność dobrze wykonanej pracy? Przedstawiamy porady i problemy związane z procesem wymiany akumulatora
image1-23.jpg

Wymiana akumulatora jest czynnością, która prędzej czy później czeka każdego właściciela samochodu. To dlatego, że wraz z upływem czasu akumulatory zużywają się, ich parametry ulegają pogorszeniu, aż w końcu dochodzi do momentu, w którym włączenie silnika okazuje się niemożliwe. Powstaje wówczas pytanie. Czy warto wymienić akumulator samodzielnie, czy może na wymianę baterii udać się do warsztatu?

Jak często należy wymieniać akumulator?

Długość życia akumulatora uzależniona jest od takich czynników, jak temperatura zewnętrzna, garażowanie, częstotliwość włączania silnika w stosunku do przejechanych kilometrów, czy stan układu elektrycznego samochodu.

Kierowcy, którym najbardziej zależy na pewności codziennej eksploatacji samochodu, mogą profilaktycznie wymieniać swój akumulator co 4 lata. Jednakże przy optymalnych warunkach użytkowania akumulator może pozostać sprawny nawet przez 8 lat lub więcej. Standardowo należy przyjąć, że akumulator po 5 latach pracy ma pełne prawo do odejścia na emeryturę. Po tym czasie warto więc zweryfikować jego kondycję.

Jak sprawdzić stan akumulatora – diagnostyka, napięcie, aerometr

Kondycja akumulatora jest możliwa do zweryfikowania. Jednak większość urządzeń niezbędnych do wykonania kompleksowej diagnostyki nie znajduje się na wyposażeniu zwykłego garażowego majsterkowicza.

Pomiar napięcia multimetrem, w stanie spoczynku akumulatora, to najprostsze działanie. Nie zdradzi ono jednak wielu szczegółów z przebytego życia akumulatora. W profesjonalnym warsztacie użyty zostanie aerometr do weryfikacji gęstości elektrolitu, a także specjalistyczny przyrząd pomiarowy do sprawdzenia parametrów akumulatora pod obciążeniem. Cenne będzie także doświadczenie operatora przy odczycie i interpretacji uzyskanych wartości.

Usługę diagnostyki stanu akumulatora wykonasz na przykład w warsztatach sieci Battery Point Inter Cars. Zdobyta informacja powinna wystarczyć do podjęcia decyzji o konieczności wymiany.

Wymiana akumulatora w samochodzie – samodzielnie czy w warsztacie?

W przypadku samochodów starszych lub prostszych, do wymiany akumulatora potrzebne będą co najwyżej dwa klucze (rozmiar 10 i często 13 mm) oraz otwarcie maski. Oczywiście jedynie w teorii i przy założeniu, że wszystkie pozostałe części i układy są sprawn.

Zanim weźmiesz się do wymiany, zweryfikuj i upewnij się czy będziesz w stanie zrobić to sam w zaciszu swojego garażu.

Samodzielna wymiana akumulatora – w idealnym scenariuszu

 1. Zachowaj zasady bezpieczeństwa!
  Zaparkuj na płaskiej powierzchni, z daleka od źródeł ognia. Wyposaż się w rękawice i okulary ochronne. Pamiętaj, że kwas siarkowy w elektrolicie jest żrący i wytwarza łatwopalne opary, a praca przy akumulatorze może wywołać zwarcie elektryczne.

 2. Zaciągnij hamulec ręczny. Wyjmij kluczyki.
  Zapłon musi być wyłączony, aby oszczędzić układy elektryczne i elektroniczne. Kluczyki lepiej wyjąć z samochodu, aby się nie zatrzasnęły.

 3. Odłącz biegun ujemny (-).
  Poluzuj klemę przewodu ujemnego (masowego), a następnie ściągnij ją z akumulatora. Kabel odsuń i zabezpiecz.

 4. Odłącz biegun dodatni (+).
  Dokładnie tak, jak w przypadku kabla ujemnego. Nie zniszcz obudowy dodatkowych bezpieczników, które mogą się znajdować przy klemie. Zabezpiecz oba kable tak, aby nie przeszkadzały i nie zniszczyły się przy wymianie baterii.

 5. Zdejmij zabezpieczenia akumulatora.
  Czasem jest to metalowa obejma mocowana od góry baterii, czasem klamra łapiąca za stopkę akumulatora. Najczęściej wystarczy nasadowy klucz 13.

 6. Wyjmij akumulator.
  Ostrożnie, akumulator jest ciężki, a miejsca w samochodzie niewiele. Nie zniszcz ani obudowy akumulatora, ani przewodów dookoła.
 7. Montaż.
  Wykonaj wszystkie czynności w odwrotnej kolejności. Dodatkowo końcówki przewodów i biegunów należy oczyścić oraz nałożyć na nie wazelinę techniczną.
  1. Wymiana akumulatora może być trudna i skomplikowana

   Pomimo, iż powyższe kroki wydają się łatwe, samodzielna wymiana akumulatora może okazać się bardziej skomplikowana niż się to wydaje, nawet jeśli konkretny samochód posiada prosty system montażu baterii.

   Przy zwykłej wymianie może pojawić się wiele przeciwności. Podstawowym jest ryzyko zwarcia przy niewprawnym operowaniu przewodami elektrycznymi i akumulatorem – to może skutkować koniecznością wymiany bezpieczników, albo zupełnym unieruchomieniem auta. Często klemy przewodów elektrycznych wymagają wyczyszczenia szczotką drucianą, warto także przy ponownym montażu zastosować wazelinę techniczną lub inny preparat przewodzący na końcówki przewodów i bieguny. Niewykluczone, że kolejnym krokiem usprawnienia instalacji może być pozbycie się korozji z punktów styku przewodu masowego (ujemnego).

   Bezwzględnym wymogiem jest stabilne umocowanie akumulatora w pojeździe – nakazuje to prawo oraz zasady bezpieczeństwa. Należy więc zweryfikować, czy podstawa i mocowanie akumulatora jest pewne i stabilne oraz czy nie pojawia się korozja.

   Ostatnim, ale najważniejszym problemem może okazać się fakt, iż to nie akumulator był przyczyną problemów. Być może powodem wyładowania się baterii były współistniejące usterki odbiorników elektrycznych w samochodzie, części instalacji, układu ładowania lub alternatora. Kompleksowej weryfikacji wraz z naprawą dokonać może wyłącznie wykwalifikowany warsztat.

  Gdzie ukrył się mój akumulator?

  Umiejscowienie akumulatora może być kolejną przeciwnością. Najczęściej bateria jest pod maską w miejscu z łatwym dostępem. Czasem akumulator znajduje się pod podłogą lub w bagażniku. Zdarza się, że aby w ogóle dostać się do akumulatora, najpierw należy zdemontować cały fotel kierowcy, a to zadanie (szczególnie w nowoczesnych pojazdach) warto powierzyć wykwalifikowanemu warsztatowi.

  Brak możliwości wymiany akumulatora w nowoczesnych samochodach klasy premium?

  Nie jest nowością, że nowoczesne i skomplikowane samochody „nie pozwalają” na samodzielną wymianę. Dotyczyć to może aut klasy premium z wieloma układami elektronicznymi, czy z układami podtrzymywania energii. Podobna sytuacja dotyczyć może także samochodów z systemami start&stop. Zastanawiając się nad wymianą akumulatora, należy zweryfikować zalecenia producenta samochodu zawarte w instrukcji obsługi.

  W takich przypadkach komputer sterujący może wymagać odpowiedniego typu akumulatora, aby mógł samodzielnie odczytać jego parametry. Istnieje także możliwość, że komputer wymaga „zakodowania” nowego akumulatora, aby uznać go za baterię sprawną.

  Często wymiany należy dokonywać wraz z podłączeniem tymczasowego układu podtrzymywania energii, aby nie pozbawić samochodu źródła zasilania prądem.

  Krótko mówiąc – skomplikowane samochody wymagają specjalnych umiejętności, a także dedykowanych urządzeń. To oznacza, że wymianę akumulatora należy wykonać w odpowiednim warsztacie.

  Kaucja

  Teoretycznie prosta sprawa, ale wielu o niej zapomina. Przy kupnie akumulatora należy wnieść dodatkową kaucję w wysokości 30 złotych. Można ją odzyskać, ale pod warunkiem zwrotu starego akumulatora w ciągu 30 dni od daty zakupu. Jest to czynność wymagana prawem, a celem jest dbanie o środowisko i odpowiedni sposób utylizacji zużytych akumulatorów.

  Ponownej wizyty w sklepie z akumulatorami można uniknąć korzystając z usługi wymiany na miejscu, w warsztacie.

  Gdzie wymienić akumulator?

  Jeżeli procedura wymiany akumulatora wymaga specjalistycznego sprzętu, albo jeżeli po prostu chciałbyś mieć pewność, że wymiana wykonana zostanie kompleksowo i z dbałością o wszelkie szczegóły dodatkowe, skorzystaj z wykwalifikowanej pomocy.

  Warsztaty Battery Point Inter Cars w całej Polsce zapraszają. W tych punktach pracują wyspecjalizowani eksperci, a do dyspozycji mają profesjonalny sprzęt, urządzenia i narzędzia. Nie zabraknie także odpowiedniego wyboru nowych akumulatorów. Znajdź najbliższy warsztat współpracujący z siecią Battery Point Inter Cars i umów wizytę. Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ.

  Udostępnij na Facebook
  Udostępnij na Twitter
  Udostępnij na LinkedIn
  Wysłane e-mailem