Akumulator – jak go wymienić i przechowywać?

2022-11-16
W życiu każdego kierowcy przychodzi taki moment, że… trzeba wymienić akumulator. Zazwyczaj uzmysławiamy sobie konieczność wymiany akumulatora, gdy nasz samochód odmawia posłuszeństwa. Zaczyna się niewinnie. Przekręcamy kluczyk, rozrusznik pracuje, ale nie wywołując pracy zapłonu. Wtedy zazwyczaj kontrolki zaczynają migać, aby po chwili całkiem zgasnąć. Po kilku próbach zazwyczaj samochód jest już całkowicie unieruchomiony, a my musimy szukać kogoś, kto pomoże nam odpalić auto.

Akumulator – kiedy go wymienić?

Jak długo może posłużyć nam jeden akumulator? Jest wiele czynników, które mają na to wpływ: zaczynając od temperatury zewnętrznej, garażowania, aż po częstotliwość włączania silnika i jej proporcję do liczby przejechanych kilometrów. Przyjmuje się, że średnia żywotność akumulatora wynosi 5 lat, ale zdarzają się przypadki, że przestaje być sprawny znacznie wcześniej lub później. Czasem akumulator może towarzyszyć nam nawet ponad 8 lat, jednak takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. 

Wymiana akumulatora w domu czy w warsztacie?

Tu wiele zależy od nas, naszych możliwości, przestrzeni i… samochodu. Jesteśmy przyzwyczajeni, że w starszych samochodach wymiana akumulatora była banalna. Jednak im więcej technologii, tym sprawa mocniej się komplikuje. Szczególnie problematyczne mogą okazać się auta naszpikowane elektroniką, w tym coraz bardziej popularnymi systemami Start-Stop czy odzyskiwania energii z hamowania. W takich wypadkach warto zapoznać się z instrukcją obsługi.

Co ważne, nowy akumulator wymaga odpowiedniej adaptacji w komputerze samochodu, a wymiany akumulatora należy dokonać wraz z podłączeniem tymczasowego źródła energii elektrycznej, które zapewni podtrzymanie energii samochodu podczas tej procedury.

Podsumowując – im nowszy i nowocześniejszy mamy samochód, tym bardziej wskazane jest wybranie się do warsztatu, zamiast próbować swoich sił. Bardzo prawdopodobne jest bowiem, że wymiana akumulatora w takim pojeździe będzie wymagać specjalistycznego sprzętu, wiedzy i umiejętności. 

Jak powinno się przechowywać stary akumulator?

Ważna uwaga! Akumulatory zawierają wiele substancji takich jak kwas siarkowy, nikiel czy ołów i mogą spowodować naprawdę sporo strat – zarówno dla naszej planety, jak i zdrowia. Dlatego absolutnie nie powinniśmy ich przechowywać w domu, tylko przekazać do recyklingu. Dużym plusem wymiany w warsztacie, np. sygnowanym przez Battery Point, jest odpowiednia procedura składowania i utylizacji starych akumulatorów – dzięki czemu można mieć pewność, że nic złego się nie stanie. Dodatkowym benefitem jest oszczędność finansowa, ponieważ stary akumulator to 30 zł w opłacie depozytowej.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem