Akumulator - oznaki uszkodzenia

2023-01-02
Pierwszą zasadą akumulatora jest to, że lubi padać w najmniej oczekiwanym momencie. Spieszysz się? Jedziesz na wakacje? A może jest piekielnie zimno i chcesz bardzo szybko dotrzeć do miejsca docelowego? Dokładnie tak, właśnie wtedy prawdopodobieństwo, że samochód nie odpali, diametralnie wzrasta. Jak w takim razie rozpoznać pierwsze oznaki uszkodzenia akumulatora?

Zanim wymienisz akumulator 

Praktycznie wszystkie akumulatory przeznaczone do samochodów osobowych są w tej chwili bezobsługowe i nie ma potrzeby uzupełniania w nich elektrolitu. Samodzielne otwieranie akumulatora jest zdecydowanie przez nas odradzane. Bezpieczną opcją jest przebadanie baterii za pomocą multimetru lub testera akumulatorów w warsztacie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że akumulator rzeczywiście wymaga wymiany. Warto wspomnieć, że część warsztatów oferuje taką usługę bezpłatnie (program testowania akumulatorów Varta).

Czy coś może rozładowywać akumulator?

Najczęstszą przyczyną awarii jest… rozładowanie akumulatora. Co ciekawe, rozładowania akumulatora często kojarzone są z niskimi temperaturami, ale również latem bateria może padać znacznie szybciej. Bezpośrednie wystawienie na promienie słoneczne znacznie przyspiesza proces rozładowywania akumulatora. Optymalna temperatura do pracy to 20 stopni C., przy temperaturze powyżej 30 stopni szansa, że padnie nam akumulator, wzrasta dwukrotnie.  

Kolejną przyczyną często rozładowanego akumulatora są krótkie trasy. Akumulator powinien raz na jakiś czas dostać większą dawkę energii, która pozwoli mu w pełni się naładować. Jeśli każdego dnia pokonujemy zaledwie kilka kilometrów, wtedy nasz alternator nie ma szans na naładowanie go do pełna. 

No i nie zapominajmy o urządzeniach elektrycznych, które mają ogromny wpływ na nasz akumulator. Zostawione światła, radia czy podłączonego telefonu to zwiastuny zbliżającego się wyładowania akumulatora! 

Kiedy akumulator wysyła sygnały

Twój samochód czasem odpala, a czasem nie? Sprawdź, czy coś nie pożera energii – tu spójrz wyżej, gdzie szerzej opisujemy pochłaniacze prądu. Warto zweryfikować również stan kabli akumulatorowych. 

Często ładujesz samochód prostownikiem lub kablami rozruchowymi? Jeśli zdarzyło Ci się to przynajmniej dwa razy w ostatnich miesiącach, to lepiej poważnie przemyśl wymianę akumulatora, bo wszystkie znaki wskazują na to, że niedługo przyjdzie na niego czas. 

Wiek akumulatora ma znaczenie

Z akumulatorami nie jest jak z winem. Im starszy, tym lepszy nie będzie. Żywotność przeciętnego akumulatora wynosi w przybliżeniu 5 lat, ale realnie często działają 3-4 lata, dlatego, jeśli od dłuższego czasu nie wymieniałeś akumulatora – to spodziewaj się, że większe mrozy mogą sprawić, że samochód najzwyczajniej nie odpali i wymiana akumulatora będzie konieczna.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem