Akumulator samochodowy – czy warto oszczędzać?

2021-11-16
Emilia Och
Akumulator samochodowy to jedna z tych części auta, którą należy cyklicznie wymieniać. Wielu kierowców myśli o tym dopiero kiedy nie może odpalić pojazdu. Niespodziewana wymiana rodzi często chęć zaoszczędzenia na nieplanowanym wydatku. Czy warto poskąpić grosza na akumulator samochodowy?
Akumulator_samochodowy_czy_warto_oszczedzac.png

Akumulator samochodowy – najczęstszy zimowy problem

Niesprawny akumulator samochodowynajczęściej daje się we znaki zimą. Niskie temperatury sprawiają, że obniża się pojemność akumulatora. Chemiczne zmiany w samochodowej baterii to nie jedyna przyczyna zimowego problemu z akumulatorem.

Na zimowe niedyspozycje akumulatora wpływ mają również wszystkie chętnie wykorzystywane o tej porze roku udogodnienia, które czerpią konkretną ilość prądu. W czasie krótkich tras alternator zwyczajnie nie ma czasu, by naładować akumulator samochodowy. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy akumulator, jaki mamy, nie jest w najlepszym stanie.

Kiedy wymienić akumulator samochodowy?

Akumulatory padają głównie zimą, ale nie tylko. Na szczęście, nim całkowicie odmówią posłuszeństwa, dają pewne oznaki nadchodzącego końca. Kiedy może się okazać, że wymiana akumulatorabędzie konieczna? Po pierwsze, przy zapalaniu samochodu, auto wskakuje na niższe niż do tej pory obroty. Po drugie, reflektory świecą z mniejszą mocą niż dotychczas.

Akumulator samochodowy – ile można zaoszczędzić?

Mając samochód, możemy oszczędzić na wielu rzeczach. Zastanówmy się jednak, ile jesteśmy w stanie realnie zaoszczędzić na nowym akumulatorze? To wszystko zależy od tego, w jaką pojemność celujemy. W przypadku 60 Ah różnica między akumulatorem z niższej i wyższej półki wynosi około stu złotych. Kiedy chcemy kupić pojemność 100 Ah, różnica to prawie 200 zł.

Zdecydowanie mniej wydamy także, jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę akumulatora. Czasem jednak ominięcie warsztatu samochodowego przynosi więcej strat niż zysków.

Czy naprawdę warto oszczędzać na akumulatorze samochodowym?

Jeśli chodzi o akumulator samochodowy, najlepszą oszczędnością jest jego odpowiednie traktowanie. Optymiści mówią, że właściwie użytkowany akumulator samochodowy dobrej jakości może nawet dwukrotnie przedłużyć swoją żywotność. W wersji bardziej urealnionej mówi się o 7-8 latach.

Na kondycję akumulatora bardzo źle działa ciągłe niedoładowanie, silne rozładowanie, niestabilna podstawa, niewłaściwe podpięcie kabli rozruchowych, zaśniedziałe styki czy uszkodzony przewód masowy. Nawet najlepszej jakości akumulator nie pożyje długo, jeśli będzie źle dobrany do samochodu. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki akumulator samochodowy będzie odpowiedni, najlepszą oszczędnością będzie udanie się do specjalistów. Dzięki serwisowi BatteryPoint.plmożna bez problemu umówić wizytę w certyfikowanym warsztacie samochodowym, którego pracownicy mają bardzo duże doświadczenie w tematyce akumulatorowej.

Akumulator samochodowy – wymiana w warsztacie

Wybierając usługę eksperta zBattery Pointzyskujemy wiele. Po  pierwsze, zweryfikuje, czy przyczyną problemów jest akumulator (oszczędność – nie kupujemy niepotrzebnie części). Po drugie, dobierze odpowiedni akumulator (źle dobrany szybko pada). Po trzecie – zweryfikuje napięcie ładowania (pośrednio przedłużając życie akumulatora). Po czwarte właściwie zutylizuje akumulator, więc odpadają nam koszty jego pozbycia się. W dodatku zrobią to dobrze i szybko. Dzięki Battery Pointzyskujemy nieoceniony, święty spokój. 

Realne oszczędności na akumulatorze samochodowym

Akumulator z wyższej półki prawie zawsze działa dłużej niż ten budżetowy. Można założyć, że 30–50% różnicy cenowej zostanie w praktyce zniwelowane przez przewagę trwałości droższego modelu. Lepszy akumulator samochodowy to także szansa, że nie czeka nas droga usługa holowania. Daje też bezcenne poczucie zwiększonego bezpieczeństwa. 

Nie odkładaj wymiany akumulatora samochodowego

Zgubne może okazać się odkładanie decyzji o zakupie nowego akumulatora. Widząc symptomy jego starzenia się, powinniśmy jak najszybciej umówić się przez serwis Battery Point na konsultację. Uszkodzony akumulator samochodowy źle wpływa na wrażliwą elektrykę i elektronikę nowych samochodów. W dodatku może odmówić posłuszeństwa w każdej chwili. Wówczas, czekać  nas może przepłacony zakup niskiej jakości akumulatora na stacji benzynowej lub w markecie.

Akumulator to jedna z najważniejszych części samochodu. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ może prowadzić to do wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Odkładanie decyzji o zakupie nowego lub wybór taniego egzemplarza, może bardzo łatwo przełożyć się na dyskomfort kierowcy i poważne uszkodzenie samochodu.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem