Akumulator samochodowy – działanie i funkcje

2023-01-03
Akumulator samochodowy jest istotną częścią każdego pojazdu. Niesprawny nie tylko nie pozwoli na uruchomienie samochodu, ale także na żadne działanie, które wymaga zasilenia prądem. Dlatego o akumulator należy odpowiednio dbać i w razie potrzeby go doładowywać. Wiadomo także, że każde ogniwo samochodowe ma swoją żywotność i w końcu straci nie tylko swoją początkową pojemność, ale także moc. Do czego dokładnie służy akumulator i jak działa? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule!
Akumulator samochodowy to źródło prądu zasilające samochód podczas postoju.
Akumulator samochodowy to źródło prądu zasilające samochód podczas postoju.

Akumulator samochodowy – funkcje

Akumulator samochodowy to podstawowe urządzenie, które zasila samochód w prąd. Co istotne, akumulator działa tylko na wyłączonym silniku lub gdy prędkość obrotowa wału korbowego jest zbyt mała do zasilenia prądnicy. Poza tym, że akumulator służy przede wszystkim do tego, aby uruchomić silnik, podczas postoju zasila w prąd także przeróżne systemy elektryczne, jak na przykład radio, podgrzewane fotele, światła czy centralny zamek. W przypadku awarii akumulatora lub jego rozładowania może dojść nawet do uszkodzenia tych systemów!

Wspomnieliśmy już, że akumulator to źródło zasilania samochodu w prąd podczas postoju. Po uruchomieniu silnika jego funkcje przejmuje alternator, który wytwarza prąd zasilający wszystkie systemy elektroniczne, ale także jednocześnie ładuje akumulator samochodowy. Dlatego tak istotne jest to, aby regularnie jeździć na dłuższych dystansach, uzupełniając przy okazji energię w baterii samochodowej. Jest to istotne zwłaszcza zimą, gdy pojemność akumulatora z uwagi na niską temperaturę może spaść o połowę, a co za tym idzie, drastycznie wzrasta szansa na to, że ogniwo będzie niedoładowane.

Akumulator samochodowy – jak działa?

Wiemy już, jakie funkcje w samochodzie pełni akumulator i że odgrywa rolę magazynu energii elektrycznej. W zależności od typu akumulator samochodowy ma różną budowę, lecz każdy z nich posiada mieszankę kwasu siarkowego i wody destylowanej, czyli elektrolit – może mieć on postać płynną, żelową lub być też zaabsorbowany w macie szklanej. Ponadto w akumulatorze umieszczone są płyty: dodatnia – wykonana z tlenku ołowiu oraz ujemna – z czystego ołowiu. Podczas zanurzenia ich w elektrolicie dochodzi do reakcji chemicznej, która przemienia skład chemiczny obu elektrod w siarczan ołowiu. Wtedy następuje właśnie wyładowywanie akumulatora.


Akumulator samochodowy może wymagać okresowego doładowywania.

Ładowanie akumulatora to nic innego jak przemiana siarczanu ołowiu na powrót w tlenek ołowiu i ołów za pomocą prądu elektrycznego doprowadzonego z zewnętrznego źródła. Takim naturalnym źródłem zewnętrznym prądu elektrycznego dla akumulatora jest alternator. W przypadku, gdy ten nie radzi sobie i akumulator samochodowy wymaga dodatkowego doładowania, prąd można dostarczyć z prostownika, boostera czy też kabli rozruchowych – te dwa ostatnie jednak mają działanie krótkotrwałe, mające na celu jedynie uruchomienie silnika.

Dobór akumulatora – jak uniknąć pomyłki?

Gdy staniemy przed zadaniem zakupu nowego ogniwa, bardzo ważny jest dobór akumulatora, który będzie odpowiedni do naszego pojazdu. Pamiętajmy o tym, że pełni on ważne funkcje, dlatego jego parametry powinny zostać ściśle dopasowane do samochodu – te informacje znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, ale też uzyskamy je od dobrego mechanika czy też w profesjonalnym sklepie, który zajmuje się sprzedażą akumulatorów.

Z uwagi na to, że w akumulatorze znajdują się szkodliwe dla zdrowia i środowiska pierwiastki, po jego zużyciu musi być on odpowiednio zutylizowany. Pod żadnym pozorem ogniwa nie wolno wyrzucić do śmieci – należy przekazać je wyspecjalizowanemu w recyklingu niebezpiecznych odpadów podmiotowi lub oddać do odpowiedniego punktu w gminie.

Dobrym pomysłem, aby dobór akumulatora był trafiony, jest skorzystanie z Battery Point – internetowego serwisu, gdzie można skorzystać z profesjonalnej porady, zamówić nowy akumulator, a także jego montaż w jednym z partnerskich warsztatów samochodowych w całej Polsce. Kupując przez Battery Point, zyskujemy pewność, że bateria była też w odpowiedni sposób przechowywana.


Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem