Akumulator samochodowy – jak dobrać?

2023-02-02
Akumulator samochodowy to podstawowa część eksploatacyjna. Jego trwałość wynosi od 4 do 6 lat przy prawidłowym użytkowaniu. Oczywiście przy nieprawidłowej eksploatacji lub w wyniku uszkodzenia czy awarii okres ten może się skrócić. Gdy przyjdzie zakupić nowy akumulator, warto zastanowić się, jakie powinien mieć cechy, aby poprawnie działać i nie powodować awarii innych elementów samochodu.
Akumulator samochodowy powinien zostać precyzyjnie dobrany do modelu samochodu.
Akumulator samochodowy powinien zostać precyzyjnie dobrany do modelu samochodu.

Dobór akumulatora – co jest istotne?

Dobór akumulatora odpowiedniego do pojazdu jest kluczem do poprawnego działania nie tylko ogniwa, ale także wszystkich zasilanych przez niego systemów elektronicznych. Im nowszy samochód, tym więcej ich posiada, dlatego tak ważne jest, aby akumulator samochodowy miał odpowiednią moc, która będzie w stanie sprostać wszystkim zadaniom. Akumulator odpowiada za uruchomienie silnika, ale też zasila w prąd podczas postoju takie urządzenia, jak na przykład światła, radio czy centralny zamek. 

Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas wyboru ogniwa? Akumulator samochodowy poza odpowiednią mocą powinien mieć też wystarczający prąd rozruchowy, taki sam typ (lub inny, lecz dobrany przez profesjonalistę), biegunowość, a także rozmiar. Te dwa ostatnie elementy, choć wydają się błahe, gdy będą znacznie odbiegać od poprzednika, sprawią, że montaż nowego akumulatora może okazać się niemożliwy.

Akumulator samochodowy – charakterystyka typów

Ogniwo kwasowo-ołowiowe z płynnym elektrolitem to najpopularniejszy i najczęściej używany akumulator samochodowy. Obecnie stosuje się głównie wersje bezobsługowe, do których nie trzeba dolewać elektrolitu. Do określania akumulatorów kwasowo-ołowiowych stosuje się skrót SLI, który pochodzi od trzech podstawowych funkcji takiego ogniwa: starting (rozruch samochodu), lighting (oświetlenie) i ignition (zapłon). Dlatego używa się ich w mniej skomplikowanych pojazdach bez technologii start/stop czy innych systemów zużywających dużą ilość prądu.

Kolejnym typem akumulatora, który bazuje na akumulatorze kwasowo-ołowiowym, jest ogniwo EFB. Charakteryzuje go długa żywotność i wyższa w porównaniu do tradycyjnych baterii liczba cykli ładowania. Akumulatory EFB mają płyty oddzielone od siebie separatorem, pomiędzy którym znajduje się poliestrowa powłoka. Ten akumulator samochodowy również ma elektrolit w płynnej formie. Montuje się go w samochodach z systemem start/stop, a także jako zamiennik tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.


Dobry sklep to taki, w którym akumulator samochodowy jest okresowo doładowywany.

Innym typem akumulatora, znacznie bardziej odpornym na wstrząsy, a także rozładowania jest ogniwo AGM. W tego typu akumulatorze elektrolit zaabsorbowany jest w macie szklanej. Dzięki temu baterię można przechylać bez obaw o jego wyciek. Akumulatory AGM z tego powodu chętnie stosowane są w samochodach terenowych, ale nie tylko. Montuje się je w pojazdach z systemem start/stop, odzyskiwania energii podczas hamowania, ale także w takich, które mają duże zapotrzebowanie na energię. Akumulatora AGM w odróżnieniu od kwasowo-ołowiowego nie można ładować zwykłym prostownikiem – w tym celu należy zainwestować w tzw. prostownik mikroprocesorowy. 

Akumulator samochodowy – gdzie kupić?

Dobór akumulatora jest istotny i poza parametrami, typem oraz rozmiarem warto także zwrócić uwagę na miejsce, w którym go kupujemy. Warto skorzystać z oferty sklepów specjalizujących się w sprzedaży akumulatorów, gdyż wtedy mamy pewność, że ogniwa będą odpowiednio przechowywane. Takie sklepy zwykle oferują także markowe produkty o ugruntowanej pozycji na rynku, które cieszą się dobrą jakością i zaufaniem klientów. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z serwisu Battery Point, dzięki któremu nie tylko możemy kupić markowe ogniwo, ale także umówić jego instalację w partnerskim warsztacie samochodowym.

Lepiej unikać za to marketów czy wielobranżowych sklepów, nawet tych motoryzacyjnych. Zwykle pracownicy nie mają odpowiedniej wiedzy na temat sprzedawanych produktów, a ponadto akumulatory nie są przechowywane w odpowiedniej temperaturze ani okresowo doładowywane.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem