Akumulator samochodowy się rozładowuje – Jak znaleźć przyczynę?

2021-11-16
Emilia Och
Przyczyną częstego i szybkiego rozładowywania się akumulatora może być jego zły stan, ale nie tylko… Dlatego warto poznać różne możliwości, jak również sposoby ich weryfikowania. Przeczytajcie, zanim zdecydujecie się na zakup nowej baterii, która wcale nie musi długo działać.
Rozladowany-akumulator-alternator.png

Akumulator samochodowy się rozładowuje. Czy to normalne?

Zadaniem baterii samochodowej jest magazynowanie energii i dostarczanie jej na potrzeby rozruchu oraz w celu zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w samochodzie. Oznacza to, że akumulator samochodowysię rozładowuje nieustannie, ale…

Z drugiej strony, akumulator jest ładowany podczas jazdy przez alternator. Dlatego bardzo często przyczyną problemów z akumulatorem jest jeżdżenie na zbyt krótkich trasach z włączonymi urządzeniami, które stale pobierają prąd.W takiej sytuacji alternator nie ma czasu, by go wystarczająco doładować. Jeśli napięcie akumulatora spoczynkowe wynosi poniżej 10,5 V, trzeba go wymienić.

Akumulator samochodowy się rozładowuje. Jak sprawdzić alternator?
Alternator pełni w samochodzie rolę prądnicy, która wytwarza prąd niezbędny do ładowania akumulatora. Jednak z różnych przyczyn może ulec on zużyciu lub awarii. Niektóre usterki są widoczne już na pierwszy rzut oka – pęknięta obudowa, słabo napięty pasek napędowy, inne - te wewnętrzne wymagają już demontażu lub użycia miernika elektrycznego. 

Aby sprawdzić stan alternatora, należy wykonać następujące kroki:

  • Test na wyłączonym silniku - ustawić multimetr na 20 V i podłączyć odpowiednie przewody do właściwych biegunów akumulatora. 
  • Wyłączyć wszystkie urządzenia mogące pobierać prąd (radio, klimatyzacja, światła itd.) 
    i uruchomić silnik oraz zmierzyć napięcie akumulatora (powinno wynosić pomiędzy 13.8 V a 14,5 V). Wynik niższy oznacza zbyt słabe ładowanie akumulatora, a wyższy możliwość jego przeładowania i uszkodzenia.
  • Wykonać test pod maksymalnym obciążeniem, czyli włączając wszystkie urządzenia (łącznie z podgrzewaniem szyb czy foteli). Pomiaru dokonujemy przy 2000 obr./min. W tym celu warto sobie zapewnić pomoc drugiej osoby. 
  • Różnica pomiędzy napięciem mierzonym bez obciążenia a tym z obciążeniem powinna wynosić 0,1-02 V. 

Akumulator samochodowy się rozładowuje. Inne przyczyny.

W tym miejscu dochodzimy do momentu, kiedy należy znaleźć “złodzieja prądu”, który sprawia, że w naszym samochodzie jest rozładowany akumulatorJest nim prawdopodobnie jedno z urządzeń, które może mieć usterkę i powodować zwarcie w instalacji.
W samochodzie znajdują się skrzynki z bezpiecznikami – jedna tuż obok silnia, a druga najczęściej w kabinie po stronie w kierowcy. Aby wykryć problem, należy podłączyć miernik elektryczny i kolejno wyjmować bezpieczniki, badając napięcie multimetrem. 


Akumulator samochodowy się rozładowuje? Umów wizytę w warsztacie

Akumulator samochodowy może się rozładowywać z wielu powodów, a ich wykrywanie na własną rękę jest czasochłonne i wymaga cierpliwości. Dlatego z pewnością warto powierzyć to zadanie mechanikom wyposażonym w odpowiedni sprzęt diagnostyczny. Wizytę w  najbliższym warsztacie szybko i sprawnie można umówić np. przez Battery Point, serwis poświęcony wymianie akumulatorów. Znajdziecie tam również sporo informacji z tej dziedziny.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem