Akumulator samochodowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

2023-01-02
Akumulator samochodowy to jeden z najważniejszych komponentów – gdy jest niesprawny, auto nie tylko nie odpali, ale awarii mogą również ulec systemy elektroniczne, za których działanie jest odpowiedzialny. Stąd ważne jest nie tylko to, aby dobór do akumulatora został dokonany właściwie, ale także, by później należycie o niego dbać.
Akumulator samochodowy powinien być prawidłowo zamontowany.

Dobór akumulatora do samochodu

Dobór akumulatora nie jest prostą sprawą – zwłaszcza gdy nie jesteśmy zaznajomieni z tą dziedziną. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę najpierw to, w jakim typie ma być akumulator samochodowy. Obecnie na rynku stosuje się różne akumulatory, wśród których prym wiodą kwasowo-ołowiowe, AGM i EFB. Te dwa ostatnie stosuje się w nowoczesnych pojazdach, np. z systemem Start/Stop.  W samochodach osobowych używa się również czasem akumulatorów żelowych, lecz tylko jako dodatkowe źródło zasilania, ponieważ ich moc jest niewystarczająca do tego, aby zasilić cały pojazd.

AGM to typ ogniwa, który chętnie stosowany jest także w samochodach terenowych. Dzięki temu, że elektrolit nie ma płynnej postaci, a zaabsorbowany jest w macie z włókna szklanego, nie ma obaw, że wycieknie podczas mocnych przechyleń i wstrząsów, które są nieodłącznym elementem jazdy terenowej.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając akumulator samochodowy, jest moc. Pomogą nam ją określić wykwalifikowani mechanicy albo instrukcja obsługi pojazdu. Poza mocą warto także zwrócić uwagę na markę akumulatora – ogniwa znanych firm, jak VARTA czy Bosch, funkcjonują na rynku od wielu lat i cieszą się dobrą opinią. Kupując akumulator popularnej marki wiemy, że nie dostaniemy przysłowiowego „kota w worku”.

Akumulator samochodowy – najczęstsze usterki

Każdy akumulator samochodowy ma określoną żywotność. Producenci zwykle oceniają ją na około 5-7 lat, natomiast jest wiele czynników, które mogą ten okres skrócić. Zdarza się również tak, że pomimo należytego dbania o akumulator i tak ulegnie on awarii. Co najczęściej je powoduje?

Jedną z najczęstszych usterek jest głębokie rozładowanie. Przyczyn może być wiele, a najbardziej prozaiczne z nich to długie nieużytkowanie pojazdu lub też ujemna temperatura. Mróz, ale także temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza sprawiają, że akumulator szybciej się rozładowuje. Innym powodem rozładowania może być zapominalstwo. Jeśli nie wyłączymy świateł lub radia, samochód cały czas będzie pobierał prąd z akumulatora.

Akumulator samochodowy może ulec rozładowaniu nie tylko z powodu temperatury lub niefrasobliwości.  Częstą przyczyną są awarie instalacji elektrycznej. Z uwagi na nieprawidłowe działanie, samochód będzie pobierał zbyt dużo energii i tym samym rozładowywał akumulator.

Co jeszcze może przydarzyć się akumulatorowi? Uszkodzenia mechaniczne, korozja, nieprawidłowy montaż, a także… brud. Dlatego poza upewnieniem się, że akumulator nie jest w rdzy i właściwie go osadzono, warto zadbać o czystość. Powodem awarii mogą być także urządzenia współpracujące z akumulatorem – zwłaszcza niewłaściwie działający alternator.


Akumulator samochodowy najlepiej kupić z dobrego źródła.

Akumulator samochodowy – samodzielna wymiana czy w warsztacie?

Co w przypadku, gdy nadejdzie moment, w którym trzeba wymienić akumulator samochodowy na nowy? Czy warto podejmować się tego samodzielnie? Jeśli auto jest stare, nie ma bogatego wyposażenia elektronicznego i komputera pokładowego, samodzielna wymiana nie powinna nastręczyć trudności. Problemy zaczynają się w przypadku aut, które podczas wymiany wymagają podtrzymania zasilania. Do tego dochodzi jeszcze kwestia utylizacji zużytej czy uszkodzonej baterii. Nie można bowiem jej wyrzucić tak po prostu do kosza.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Battery Point, gdzie świadczone są profesjonalne usługi, takie jak dobór akumulatora, a także jego wymiana w jednym z serwisów partnerskich. Dzięki temu nie tylko zyskuje się czas i poczucie bezpieczeństwa, ale nie trzeba się również martwić o to, co zrobić ze starym ogniwem. Jego utylizacja jest już w cenie usługi.


Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem