Akumulator samochodowy – zagrożenie dla środowiska

2023-01-03
Akumulator samochodowy to jedno z podstawowych urządzeń, które gwarantuje, że możemy w ogóle uruchomić auto. Jeśli nie ulegnie awarii, jego żywotność wynosi 4-6 lat, ale tak naprawdę zależne jest to od tego, w jaki sposób go eksploatujemy i czy o niego dbamy. Co później? Wymiana akumulatora na nowy. A co ze starą jednostką? No właśnie. Jak poprawnie zutylizować zużyte ogniwo tak, aby nie stanowiło zagrożenia dla środowiska?
Zużyty akumulator samochodowy to zagrożenie dla środowiska!

Akumulator samochodowy – jak jest zbudowany?

Każdy wie, że akumulator służy do tego, aby móc zasilić samochód w prąd. Do jego budowy wykorzystuje się szereg metali ciężkich, a kwasy użyte do elektrolitu mają właściwości żrące. Akumulator samochodowy, zależnie od typu, różni się nieco budową. Najprostszą i przy tym najtańszą konstrukcją są ogniwa kwasowo-ołowiowe. W środku znajdują się ogniwa galwaniczne zbudowane z elektrody ditlenku ołowiu oraz elektrody ołowiowej wraz z roztworem wodnym kwasu siarkowego, czyli elektrolitu. Z uwagi na to, że elektrolit jest płynny, takiego akumulatora nie można przechylać, ponieważ istnieje ryzyko wycieku.

Innym typem akumulatora jest AGM. Tutaj konstrukcja również oparta jest na ogniwach galwanicznych, natomiast pomiędzy nimi znajdują się warstwy maty szklanej, która nasączona jest elektrolitem. Dzięki temu nie ma ryzyka wycieku, a akumulator ten jest zdecydowanie bardziej odporny na wstrząsy i przechylenia. Jeszcze innym typem akumulatora jest EFB. To udoskonalona konstrukcja kwasowo-ołowiowa, uzupełniona dodatkową powłoką z poliestru, która znajduje się między płytą a separatorem. 

Zużyty akumulator samochodowy – czemu jest niebezpieczny dla środowiska?

Z uwagi na to, że akumulator samochodowy zawiera wiele szkodliwych substancji, takich jak ołów, rtęć, kadm czy oczywiście kwas siarkowy, wyrzucenie go po zużyciu do kosza może przynieść katastrofalne skutki dla środowiska. Jeden akumulator może skazić niewielki obszar, natomiast jeżeli każdy wyrzucałby w ten sposób zużyte baterie, bardzo szybko mielibyśmy ogromny problem na skalę światową. 

Już nawet jedna kropla kwasu siarkowego może spowodować trudno gojące się rany. Wyobraźmy sobie zatem, do czego może doprowadzić wyciek kilku litrów elektrolitu zawartego w akumulatorze – skażenie wody czy gleby to tylko niektóre z zagrożeń.

Dlatego powstały przepisy, na mocy których zużyty czy też uszkodzony akumulator musi zostać zutylizowany w odpowiedni sposób – czyli nie wrzucony do zwykłego pojemnika, a na przykład do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajdziemy w każdej gminie. Zużytą baterię można również zwrócić do sklepu, w którym zakupimy nowy akumulator samochodowy, albo też oddać do utylizacji w warsztacie samochodowym.  Co istotne, oddanie akumulatora w odpowiednie miejsce, sprawia, że zostanie on poddany recyklingowi – czyli zostaną z niego odzyskane surowce, które można ponownie wykorzystać. Dodatkowo proces ten zostanie przeprowadzony z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.


Stary akumulator samochodowy musi zostać poddany odpowiedniej utylizacji.

Wymiana akumulatora – jak to zrobić?

Gdy wymiana akumulatora jest już konieczna, warto rozważyć czy porywać się na to samodzielnie, czy może skorzystać z usług profesjonalistów. Ta druga opcja jest korzystniejsza, ponieważ zazwyczaj w cenie jest już zawarta utylizacja starej baterii. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się, jak w bezpieczny sposób pozbyć się niedziałającego akumulatora. Nową baterię można kupić na przykład za pośrednictwem serwisu Battery Point, który umożliwia jej wymianę w jednym z warsztatów partnerskich w całej Polsce. Dzięki temu zadanie to jest proste, a na wykonaną usługę otrzymamy gwarancję. 

Skorzystanie z profesjonalnych usług jest polecane zwłaszcza przy nowszych modelach samochodów, gdzie zachodzi konieczność podtrzymania energii. Robi się to po to, aby zaawansowane systemy elektroniczne, jak na przykład Start/Stop, nie uległy awarii. Ponadto, akumulator samochodowy w takim pojeździe wymaga adaptacji, którą przeprowadza się za pomocą specjalnych urządzeń.


Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem