Dlaczego akumulator samochodowy jest tak istotny?
Do jego podstawowych zadań należy doprowadzenie energii do silnika. Stamtąd prąd płynie do różnych układów m. in. do klimatyzacji, świateł, radia. We współczesnych pojazdach istnieją też setki mniejszych odbiorników prądu, jak choćby rozrusznik, wtryskiwacze paliwa czy wyświetlacze na desce rozdzielczej. Bez udziału baterii nie pracują istotne elementy i układy samochodu. Warto więc zamontować dobry jakościowo akumulator ze sprawdzonego źródła, by działał jak najdłużej i zapewniał nam spokojne podróżowanie. Jest on źródłem prądu stałego, nie produkuje go jednak, a magazynuje jako energię chemiczną. Uwalnia ją podczas ruchu samochodu, ale także w momencie spoczynku silnika - uzupełnia ją alternator (prądnica) w czasie pracy pojazdu.
Budowa i miejsce montażu akumulatora samochodowego
Wygląd typowego akumulatora (standardowym jest kwasowo-ołowiowy) to zwykle 6 niezależnych ogniw połączonych szeregowo. Każde z nich ma napięcie 2,1 V, co w całym obwodzie daje 12,6 V. Skrajne ogniwa mają końcówki biegunowe, aby móc się połączyć resztą obwodu samochodu. Z kolei pojedyncze ogniwo złożone jest z płyt dodatnich i ujemnych, które ułożone są w formie kratki, wypełnionej masą czynną. Pomiędzy płytami znajdują się separatory, które zapobiegają zwarciu. Każdy z elementów jest zanurzony w elektrolicie (mieszance kwasu siarkowego i wody; forma płynna lub żelowa). Otoczony jest obudową polipropylenową.
Drugą wielkością, charakteryzującą akumulatory, jest pojemność. Odpowiada ona wprost proporcjonalnie ilości odbiorników energii elektrycznej w samochodzie.
Gdzie zazwyczaj montuje się baterię? Najczęściej można spotkać ją pod maską samochodu, ale istnieją też modele, w których instaluje się ją w bagażniku. Przymocowana jest zazwyczaj odpowiednią obejmą lub paskiem.
Działanie akumulatora samochodowego
Konkretne działanie akumulatora polega na zamianie energii elektrycznej z prądnicy na energię chemiczną i jej kumulacji. Następnie zamieniana jest ona znów w elektryczną i oddawana do licznych odbiorników prądu w samochodzie.
Co niszczy akumulator?
Trzeba zaznaczyć, że akumulator samochodowyto element o ograniczonej żywotności, który należy wymieniać nawet kilka razy w trakcie użytkowania jednego samochodu – średnio co sześć lat. Aby bateria pracowała długo i prawidłowo, należy postępować według kilku zasad:
Dobra bateria, często serwisowana we właściwy sposób i przez odpowiednich mechaników, jest gwarancją wysokiej niezawodności pojazdu.