Akumulatory – prawidłowa eksploatacja

2022-12-27
Akumulator to nieodłączny element samochodu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie odpalić silnik, a także korzystać z elektroniki podczas postoju. Szacuje się, że żywotność akumulatora wynosi około 4-6 lat przy prawidłowej eksploatacji, lecz co to znaczy? Jak dbać o to, by akumulatory służyły jak najdłużej i by ich żywotność nie spadała zbyt szybko? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w artykule!
Akumulatory od znanych producentów to gwarancja jakości
Akumulatory od znanych producentów to gwarancja jakości
Akumulatory – jak ich używać, by się nie rozładowały?

Akumulator rozładowuje się poprzez różne czynniki – na niektóre mamy wpływ, na inne nie. To, co możemy kontrolować, to zużycie energii podczas postoju – pamiętajmy, aby nie słuchać zbyt długo radia, czy też nie zostawiać włączonych świateł na noc. To istotne zwłaszcza zimą, ponieważ w niskich temperaturach pojemność akumulatora może spaść nawet o połowę. Ważne jest to, aby pokonywać jak najdłuższe trasy, ponieważ podczas jazdy akumulator się ładuje. Jeżeli nie mamy możliwości, by choć od czasu do czasu pojechać na dłuższą przejażdżkę, lepiej zaopatrzyć się w kable rozruchowe czy booster – w razie wyładowania akumulatora, będziemy mogli przy ich pomocy uruchomić silnik.

Czynnikami niezależnymi od nas są awarie – poczynając od awarii akumulatora, przez usterkę w systemach elektronicznych, na nieprawidłowo działającym alternatorze kończąc. W takim wypadku czeka nas wizyta w serwisie, który zdiagnozuje, co nie działa poprawnie i wykona naprawy, a jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje wymianę akumulatora na nowy.

Prawidłowa eksploatacja akumulatora to nie tylko kontrola jego poziomu naładowania. Bardzo ważne jest też dbanie o jego czystość. Brudne klemy utrudniają prawidłowe przewodzenie, doprowadzając do problemów z zasilaniem samochodu w prąd. Akumulatory powinny być okresowo czyszczone z nagromadzonego nalotu. Takie zabiegi przeprowadza się na odłączonym akumulatorze – po odpięciu klem czyścimy je specjalną szczotką, drobnym papierem ściernym lub też specjalnymi środkami chemicznymi. 

Akumulatory – dobór odpowiedniego modelu do auta



Prawidłowa eksploatacja akumulatora jest możliwa tylko, gdy zostanie on odpowiednio dobrany do modelu auta. Zapotrzebowanie pojazdu na prąd rozruchowy, a także pojemność akumulatora znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Taką informację otrzymamy też w warsztatach samochodowych czy sklepach z akumulatorami. Akumulatory powinny mieć odpowiednią moc – zbyt słabe nie zasilą pojazdów w konieczną ilość prądu, zbyt mocne z kolei nie będą w stanie do końca się naładować.

Przy wyborze nowego akumulatora trzeba zwrócić także uwagę na jego typ. Najlepiej zastosować taki sam, jaki był zamontowany wcześniej. Czyli jeśli mieliśmy akumulator kwasowo-ołowiowy, nowy też powinien taki być. W samochodach o zaawansowanej elektronice najczęściej stosuje się akumulatory w technologii AGM lub EFB. Biegunowość i rozmiar także są bardzo ważne, ponieważ jeśli będą się różnić, montaż akumulatora może okazać się niemożliwy.

Gdzie kupić akumulator, gdy stary już nie działa?

Może okazać się tak, że mimo poprawnej eksploatacji akumulator będzie trzeba wymienić – czy też z powodu awarii, czy zużycia. Warto wtedy zastanowić się, skąd wziąć nowe ogniwo. Istnieje kilka opcji, lecz nie wszystkie będą odpowiednie. Jakich sklepów unikać? Przede wszystkim takich, które sprzedają wszystko. Szansa, że akumulatory są tam odpowiednio przechowywane i okresowo doładowywane, jest nikła. Na próżno szukać tam też znanych marek, które słyną z jakości i niezawodności. 

Gdzie kupić akumulator, żeby długo służył?

  • W profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych – a zwłaszcza takich, które specjalizują się w sprzedaży ogniw do samochodów. Wtedy mamy pewność, że kupimy dobry jakościowo sprzęt, który przechowywano w odpowiedni sposób.
  • Poprzez warsztat samochodowy – mechanik nie tylko pomoże w doborze odpowiedniego ogniwa, ale także dokona fachowej wymiany.
  • W serwisie Battery Point – to miejsce, gdzie poza doradztwem zakupimy nową baterię, a także umówimy jej wymianę w partnerskim warsztacie. A to wszystko online!
Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem