Akumulatory – rodzaje i przeznaczenie

2022-12-27
Akumulator jest niezwykle ważną częścią i posiadają go wszystkie samochody. To dzięki temu urządzeniu możemy uruchomić samochód, a także zasila go prądem podczas postoju. Jak każda część auta, ulega zużyciu, dlatego po kilku latach akumulator należy wymienić. Co wziąć wtedy pod uwagę? Jego typ, rozmiar, model samochodu – tych czynników jest więcej i wszystkie są równie istotne. Wszak akumulatory służą kilka lat, dlatego ważne jest, by zostały odpowiednio dobrane.
Akumulator lepiej wymienić u profesjonalisty
Akumulator lepiej wymienić u profesjonalisty
Akumulatory – podział ze względu na typ

Kiedyś mogliśmy dostać jedynie akumulatory kwasowo-ołowiowe, gdzie należało kontrolować poziom elektrolitu i w razie potrzeby go uzupełniać. Obecnie technologia tak się rozwinęła, że samochody wyposaża się w różnego typu ogniwa. Wśród nich wciąż częstym wyborem jest akumulator kwasowo-ołowiowy, lecz dziś zwykle jest on bezobsługowy. To dobry i sprawdzony sprzęt, który doskonale daje sobie radę w samochodach o mniej skomplikowanej warstwie elektronicznej.

W przypadku nowoczesnych samochodów, zwłaszcza z systemem Start/Stop używa się akumulatorów o większej mocy i mniejszej podatności na rozładowanie. Takimi akumulatorami są na przykład ogniwa EFB. Oparte są na konstrukcji kwasowo-ołowiowej, lecz płyty dodatnie pokryte są dodatkową warstwą poliestru. Dzięki temu zwiększa się stabilność masy czynnej, a także odporność na częste rozładowania i ładowania. Innym typem używanym w takich samochodach jest akumulator AGM – elektrolit zaabsorbowany jest w macie szklanej, dzięki czemu nie wycieka i jest także odpowiedni do pracy w trudnych warunkach – przy wstrząsach lub przechyleniach.  Z tego powodu akumulatory AGM chętnie stosuje się w autach terenowych.

Kolejnym typem ogniwa jest akumulator żelowy. Technologia ta wyewoluowała z klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Do elektrolitu dodano krzemionkę, przez co jego konsystencja zyskała formę żelową. Dzięki temu także odporny jest na duże wstrząsy i przechylenia – ten typ akumulatora ma jednak stosunkowo niewielką moc, która nie starcza do uruchomienia pojazdu. Z tego powodu akumulatory żelowe używa się jako dodatkowe ogniwa albo magazyny energii.

Akumulatory – co jeszcze jest istotne?

Kupując nowy akumulator, zwróć uwagę na jego biegunowość
Kupując nowy akumulator, zwróć uwagę na jego biegunowość.

Ustaliwszy jaki typ akumulatora sprawdzi się w samochodzie, warto zwrócić też uwagę na jego parametry – prąd rozruchowy oraz pojemność. Zbyt słabe ogniwo nie będzie dostarczać odpowiedniej mocy do samochodu, a zatem będą powstawać deficyty energii. W zaawansowanych technologicznie pojazdach może to doprowadzić do awarii niektórych systemów. Ich naprawa może być bardzo kosztowna – poza tym wydatkiem będzie też trzeba zainwestować w mocniejszy akumulator, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej baterii. Zbyt mocne akumulatory z kolei będą ciągle niedoładowane.

Innymi rzeczami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze nowego akumulatora, jest biegunowość i rozmiar. Ta pierwsza jest o tyle istotna, że jeśli kupimy ogniwo z odwrotną biegunowością, będziemy mieć duży problem z jego montażem. To samo, jeśli akumulator będzie za duży – miejsce pod maską jest ograniczone, dlatego warto przed zakupem dokładnie ocenić, ile go jest, aby się nie rozczarować.

Akumulator samochodowy – jak go wymienić na nowy?

Gdy już kupimy nowy akumulator samochodowy, pozostaje kwestia jego wymiany. Czy warto podejmować się tego zadania samodzielnie? Tak, o ile pojazd ma już swoje lata i nie wymaga podtrzymywania napięcia podczas zmiany akumulatora. W innym przypadku lepiej skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Dzięki temu unikniemy potencjalnych awarii, a także dylematu, co zrobić ze starym ogniwem. Akumulatory muszą być bowiem poddane odpowiedniej utylizacji. Dobrą opcją jest skorzystanie z usług serwisu Battery Point – to platforma, na której można zakupić akumulator, zasięgnąć profesjonalnej opinii, a także umówić wymianę ogniwa na nowe w jednym z partnerskich warsztatów w całej Polsce.




Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem