Dobór akumulatora – czy może być mocniejszy?

2023-01-11
Każdy akumulator ma swój okres żywotności. Gdy ulegnie on zużyciu lub awarii, zachodzi konieczność zakupu nowego. Dobór akumulatora jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy, jak będzie działał nasz samochód. Za słabe ogniwo może nie poradzić sobie z tym, aby zasilić samochód w wystarczającą moc – nie tylko w celu rozruchu, ale także działania elektroniki w pojeździe. Co jednak w przypadku, gdy akumulator będzie miał większą moc, niż wynosi zapotrzebowanie samochodu? Odpowiedź w artykule!

Dobór akumulatora – co wziąć pod uwagę?

Gdy zajdzie konieczność wymiany akumulatora na nowy, nie wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu i wziąć z półki sklepowej to, co wpadnie nam w ręce. Dobór akumulatora powinien być przemyślaną decyzją. Przede wszystkim należy najpierw sprawdzić, jakiego typu bateria była poprzednio zamontowana w naszym samochodzie i najlepiej kupić taką samą. Jeżeli w pojeździe zamontowany był akumulator kwasowo-ołowiowy i dobrze funkcjonował, nie ma co silić się na zmiany. Tak samo w przypadku innego typu akumulatorów, jak na przykład AGM czy EFB.

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość akumulatora – jeśli jednak zdecydujemy się na wybór innego niż poprzednio, pamiętajmy, aby nie różnił się wymiarami i biegunowością. W przypadku większej, szerszej czy dłuższej baterii, może okazać się, że nie mieści się ona pod maską. Nie zawsze jest możliwość, aby wygospodarować dodatkową przestrzeń.


Dobór akumulatora – czy może być za mocny?

Istotnym, jeśli nie najważniejszym aspektem podczas zakupu akumulatora jest jego moc. Dobre ogniwo powinno sprostać zapotrzebowaniom pojazdu na prąd, zasilić wszystkie systemy elektroniczne i wciąż mieć jakiś zapas mocy. Dobór akumulatora jest ważny, ponieważ zbyt słaba bateria nie będzie działać odpowiednio, co doprowadzi do szybkiego jej zużycia, a nawet awarii. Stąd nie warto nadmiernie oszczędzać przy zakupie nowej baterii, ponieważ późniejsze koszty mogą okazać się wyższe niż inwestycja w akumulator o odpowiedniej mocy. 

Co jednak w przypadku, gdy będziemy chcieli kupić ogniwo o znacznie większej pojemności? Wówczas istnieje możliwość powstawania deficytów energetycznych – prądnica nie będzie w stanie ładować akumulatora do pełna. Zatem, aby był on w pełni naładowany, co jakiś czas będzie trzeba używać innych narzędzi, jak na przykład prostownika. Warto jednak zastanowić się, czy inwestować znacznie większe pieniądze, aby mieć przy okazji dodatkowe zajęcie. Dlatego też nie zaleca się montowania akumulatora o pojemności większej niż 10% od tej, którą zaleca producent samochodu.

Gdzie kupić akumulator – wybierz mądrze!

Dobór akumulatora to jedno, ale ważne jest też miejsce jego zakupu. Gdzie kupić akumulator, aby mieć niezawodny sprzęt? Na pewno nie w marketach, gdzie znajdziemy wszystko – jest tam niskiej klasy towar, który nie jest odpowiednio przechowywany i okresowo doładowywany. Lepiej skupić się na sklepach motoryzacyjnych specjalizujących się w sprzedaży ogniw albo warsztatach samochodowych, oferujących od razu wymianę akumulatora i utylizację starego. Innym rozwiązaniem kwestii tego, gdzie kupić akumulator, jest Battery Point – serwis, na którym nie tylko otrzymamy profesjonalną pomoc, ale także możliwość zamówienia wizyty w jednym z partnerskich warsztatów, podczas której nowo zakupiona bateria zostanie wymieniona.

Pamiętajmy, że dobór akumulatora to nie tylko odpowiedni sklep, ale także marka. Lepiej postawić na sprzęt znanego producenta, ponieważ zwykle jest on wykonany z lepszych materiałów i ma po prostu wyższą jakość. Nie warto oszczędzać kilkudziesięciu złotych na najtańszym akumulatorze, ponieważ najprawdopodobniej posłuży nam znacznie krócej, niż ogniwo VARTA czy Bosch.

Choć dobór akumulatora o wyższej mocy nie jest błędem i nie prowadzi do poważnych usterek, warto przemyśleć to rozwiązanie i wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak okresowe doładowywanie akumulatora prostownikiem czy też znacznie większe wymiary.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem