Dobór akumulatora - jakie zasady i parametry?

2022-01-21
Emilia Och
Akumulator jest jedną z tych części samochodu, które należy regularnie wymieniać. Jeśli nie zrobimy tego w odpowiednim czasie, los na pewno w najmniej oczekiwanym momencie przypomni nam, że odkładanie decyzji o kupnie na później było błędem. Ważny jest nie tylko odpowiedni czas na zakup, ale i właściwy dobór akumulatora. Na co zwrócić uwagę, gdy wymiana akumulatora stanie się koniecznością?

Zasobnik energii, dzięki któremu możliwy jest rozruch to typowy element eksploatacyjny pojazdu. Co kilka lat należy go wymienić. Dobór akumulatora nie jest wcale łatwym zadaniem. Choć akumulator pełni rolę baterii, jego wymiana nie jest tak prosta i oczywista jak na przykład w przypadku baterii w latarce. W sklepach dostępnych jest wiele typów akumulatorów o różnych parametrach, pasujących do różnych typów samochodów. W zależności od samochodu, jaki mamy, możemy sięgać po akumulator kwasowy, żelowy, AGM lub bardziej zaawansowane akumulatory kwasowe (ECM).

Dobór akumulatora – od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za szukanie nowego akumulatora, musimy zastanowić się, czy potrafimy rozszyfrować wszystkie oznaczenia znajdujące się na baterii samochodowej, jaką mamy. Najprostszy dobór akumulatora to po prostu kupienie nowego egzemplarza tego samego modelu (jeśli jesteśmy pewni, że ten znajdujący się w samochodzie został prawidłowo dobrany i wymieniony). Warto więc wiedzieć, jaki akumulator zastosował w naszym samochodzie producent lub poprzedni właściciel. W zasadzie można powiedzieć, że dobór akumulatora załatwia nam informacja zostawiona przez producenta w książce serwisowej pojazdu.

Już w samej nazwie akumulatora znajdują się wszystkie istotne informacje dotyczące jego charakterystyki. Do najważniejszych parametrów charakteryzujących akumulatory są: pojemność (podawana jest w Ah i określa zdolność urządzenia do magazynowania energii) i prąd rozruchowy (to podawana w amperach wartość, która określa, jak duży jednorazowy wydatek prądu może wygenerować akumulator).

Na dobór akumulatora wpływa także jego biegunowość. Plus i minus mogą być, w zależności o zamysłu producenta, umiejscowione po prawej lub lewej stronie. Nim kupimy nowy akumulator, musimy sprawdzić, jaki układ biegunów ma model z naszego samochodu.

Dobór akumulatora wiąże się ze zwróceniem uwagi na liczne detale

Co jeszcze wpływa na dobór akumulatora?

Właściwy dobór akumulatora to również zwrócenie uwagi na jego kształt. Ze względu na to, iż różni producenci montują akumulator w różnych miejscach, akumulator musi mieć odpowiednią formę. Część ta może być mocowana za pomocą specjalnej „stopki” (wówczas musi mieć pasujące do „stopki” wyprofilowanie) lub obejmy (w takim przypadku profilowanie nie jest konieczne).

Miejsce montażu determinuje również rozmiar akumulatora. Właśnie dlatego dobór akumulatora oznacza zwrócenie uwagi na jego wysokość, długość i szerokość. Jeśli będzie on zbyt mały (albo źle wyprofilowany) będzie przesuwał się podczas jazdy samochodem. Ruszając się, może dotknąć biegunami metalowych elementów samochodu. Co stanie się wówczas? Dojdzie do zwarcia.

Różne kształty ma nie tylko sam akumulator, ale i klemy. Zaciski elektryczne samochodów europejskich są okrągłe. W przypadku amerykańskich klemy są przykręcone do boku akumulatora. Warto wiedzie również, że istnieją na rynku dwa rodzaje, z których mniejszy jest typowy dla samochodów azjatyckich.

Poprawny dobór akumulatora to nie jedyna ważna sprawa, o której musimy myśleć. Nawet najbardziej idealnie dopasowaną baterię samochodową można zniszczyć w czasie niewłaściwego montażu. Właśnie dlatego lepiej zaufać specjalistom i oddać się w ręce fachowców z Battery Point. Dla mechaników dobór i wymiana akumulatora nie jest problemem. Wiedzą również, jak bezpiecznie zamontować nowy akumulator. Przed zamontowaniem nowego akumulatora skontroluje także stan przewodów elektrycznych prowadzących do niego. 

Dobór akumulatora - najczęstsze błędy

Jeśli dobór akumulatora macie już za sobą, musicie zastanowić się, gdzie go kupić. Eksperci przestrzegają przed zaopatrywaniem się w akumulatory w supermarkecie. Lepiej zamówić baterię samochodową w Internecie lub kupić oryginalną w serwisie samochodowym, sklepie lub hurtowni motoryzacyjnej. 

Błędem jest także kupowanie zbyt pojemnego akumulatora. Choć oczywiście warto wybrać możliwie jak największą pojemność akumulatora, to w żadnym wypadku nie można przekraczać zaleceń producenta pojazdu. Dlaczego? Ponieważ powoduje permanentne niedoładowanie, które przekłada się na skrócenie żywotności maszyny.




Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem