Dobór akumulatora – poznaj zasady

2023-02-13
Akumulator po kilku latach ulega zużyciu i wymaga wymiany. Jest to część eksploatacyjna, więc niestety nie da się tego uniknąć. Gdy przyjdzie czas wymiany, należy pamiętać o tym, jak ważny jest dobór akumulatora o odpowiednich parametrach – gdy kupimy zbyt słabe lub zbyt mocne ogniwo, możemy napotkać problemy w działaniu samochodu. Lepiej też postawić na wysokojakościowy akumulator od znanego producenta.
Dobór akumulatora to przede wszystkim odpowiednie parametry
Dobór akumulatora to przede wszystkim odpowiednie parametry

Dobór akumulatora – zasady

Dobór akumulatora najlepiej przeprowadzić wedle kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest określenie parametrów, jakie będą nam potrzebne. Są nimi pojemność, którą wyraża się w amperogodzinach oraz prąd rozruchowy podawany w amperach. Te informacje znajdziemy na starym akumulatorze, ale także w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli wciąż nie potrafimy określić parametrów, możemy też skorzystać z pomocy mechanika lub też zapytać o takie dane w profesjonalnym sklepie specjalizującym się w sprzedaży akumulatorów.

Kolejną istotną kwestią jest typ akumulatora. Na rynku obecnie dużą popularnością cieszą się wciąż klasyczne ogniwa kwasowo-ołowiowe, choć dziś w znakomitej większości nie będą wymagały od nas dolewania elektrolitu. Takie akumulatory nazywamy bezobsługowymi. Innymi typami popularnymi w samochodach są akumulatory AGM – odpowiednie nie tylko do nowoczesnych samochodów, ale także terenówek, ze względu na dużą odporność na wstrząsy i przechylenia. Jeszcze jednym typem, który używa się zwłaszcza w autach z systemem Start-Stop są ogniwa EFB. Czasami w pojazdach stosuje się także akumulatory żelowe, choć zwykle służą one jako magazyn energii, bądź też dodatkowe źródło zasilania.

Dobór akumulatora – co jeszcze jest ważne?

Jeśli określimy parametry akumulatora i typ, pozostają jeszcze inne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że dobór akumulatora to istotna sprawa i ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. Dlatego lepiej postawić na markowy akumulator niż taki, którego producenta nie znamy. Firmy specjalizujące się w produkcji ogniw samochodowych, znane na rynku motoryzacyjnym, słyną z jakości i bezawaryjności. Z tego powodu lepiej zainwestować kilkadziesiąt złotych w akumulator VARTA, Bosch, Yuasa czy Exide i nie martwić się o to, że ulegnie on szybkiemu zużyciu, co będzie generować kolejne koszty.


Dobór akumulatora jest ważny także pod kątem wielkości ogniwa – zbyt duże nie zmieści się pod maską!

Kupując akumulator, warto też zwrócić uwagę na tak prozaiczne rzeczy, jakimi są wymiary i biegunowość. Gdy akumulator będzie zbyt duży, nie będziemy w stanie zmieścić go pod maską lub w innym miejscu, gdzie do tej pory znajdowało się ogniwo, a jeśli biegunowość będzie odwrotna w stosunku do poprzedniej baterii, nie uda się nam podpiąć klem. To doskonale obrazuje, jak ważny jest odpowiedni dobór akumulatora pod każdym względem.

Gdzie kupić akumulator – wybierz dobrze

Gdy już ustalimy, jakie ogniwo będzie pasować do naszego pojazdu, warto zastanowić się, gdzie kupić akumulator. Ta kwestia również jest bardzo istotna, ponieważ kluczem do długiego i bezawaryjnego działania akumulatora jest jego odpowiednie przechowywanie. Tego nie uświadczymy w marketach czy sklepach wielobranżowych, nawet niektórych motoryzacyjnych. Nieużywany akumulator powinien być przechowywany w suchym miejscu, gdzie panuje stała temperatura około 15 stopni Celsjusza. Takich warunków nie spełniają zatem wielkopowierzchniowe sklepy, w których akumulatory eksponowane są na półkach. Ponadto, trudno zakładać, że pracownicy takiego sklepu będą mieć szczegółową wiedzę na temat sprzedawanych ogniw. Akumulatory powinny być również okresowo doładowywane.

Z tego powodu lepiej wybrać sklep specjalizujący się w sprzedaży akumulatorów. Dobrym wyborem będzie serwis Battery Point, gdzie dobór akumulatora dzięki profesjonalnej pomocy będzie bardzo prosty. Ponadto można tam umówić wymianę ogniwa na nowe w jednym z warsztatów partnerskich zlokalizowanych w całej Polsce. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, gdzie kupić akumulator i jak go zamontować, bo wszystko jest w jednym miejscu.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem