Kiedy masz rozładowany akumulator, w najgorszym razie staniemy przed decyzją o jego wymianie, w najlepszym będziemy musieli go naładować. A jak to zrobić poprawnie? Jak nie uszkodzić akumulatora w trakcie ładowania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania poniżej, ale pamiętajcie, jeśli macie wątpliwości lub nie jesteście przekonani do ładowania akumulatora samodzielnie, zawsze warto zwrócić się o pomoc profesjonalistów.
Jak najprościej przeprowadzić ładowanie akumulatora?
Przy odpowiednim użytkowaniu akumulatora, jego żywotność może wynieść nawet 10 lat, nawet w przypadku, gdy producenci wskazują około 6 lat. Tylko jakie są dobre praktyki korzystania z akumulatora? Przede wszystkim regularne jeżdżenie samochodem na dłuższych trasach. Dla akumulatora nie ma nic gorszego, jak kilkudniowe postoje – głównie dlatego, że w trakcie spoczynku naszego auta energia jest dalej zużywana dla podtrzymania różnych urządzeń, np. zegara, alarmu, dźwięków odstraszających zwierzęta czy komputera z jednostką sterującą. Dlatego, jeśli nie jeździmy regularnie albo zazwyczaj korzystamy z samochodu na bardzo krótkich odcinkach, to polecamy raz na kilka dni wybrać się na dłuższą, np. godzinną jazdę, aby alternator mógł naładować akumulator.
Co, jeśli regularne jazdy nie wystarczają na ładowanie akumulatora?
Jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać regularnych i dłuższych tras dla naszego samochodu, to raz w miesiącu powinniśmy podpinać jego akumulator pod prostownik. Pamiętajcie, że ta czynność wymaga wiedzy i przygotowania, aby nie uszkodzić swojego akumulatora. Korzystanie z prostownika wymaga zachowania dużej ostrożności. Brak postępowania zgodnie z instrukcją może doprowadzić do wybuchu akumulatora.Ładowanie akumulatorazawsze powinno odbywać się z dala od źródła ognia. Co więcej, o ile nie posiadacie prostownika z zabezpieczeniem przeciw przepięciom (opcja w zazwyczaj bardzo drogich prostownikach, często w cenie kilku, kilkunastu tysięcy złotych), to zaleca się wyciągnięcie akumulatora z pojazdu na czas ładowania.
Przygotowanie do ładowania akumulatora
Pamiętaj o prostych, ale bardzo ważnych zasadach wyjmowania akumulatora z samochodu:
Dobór prostownika do ładowania akumulatora
Jeśli dopiero zastanawiacie się nad zakupem prostownika, poniżej znajdziecie kilka wskazówek. Przy wyborze warto zasięgnąć opinii specjalistycznej, szczególnie że akumulatory bywają różne, szczególnie patrząc na wiek i klasę samochodu.
Ładowanie akumulatora prostownikiem
Mamy już przygotowany akumulator i odpowiednio dobrany prostownik — teraz zostaje go podłączyć. Najpierw wymieszajcie elektrolit w akumulatorze, kilkukrotnie przechylając go w różne strony. Potem połączcie zaciski plusowe, następnie minusowe. Dobierzcie prąd ładowania. Przypominamy, że najlepiej wybrać 1/10 pojemności akumulatora (jeśli mamy prostownik automatyczny, nie musimy określać natężenia). Możecie oczywiście wybrać niższe natężenie, co jest bezpieczne dla akumulatora, ale wydłuży proces ładowania. Przy idealnym dostrojeniu natężenia do pojemności akumulatora, pełne ładowanie powinno zająć około 10 godzin.
Ładowanie akumulatora prostownikiem, a bezpieczeństwo
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zawsze warto sprawdzać akumulator w trakcie ładowania– bulgotanie elektrolitu lub zbyt wysoka temperatura samego akumulatora to znak do przerwania ładowania i kontaktu ze specjalistą. Drugą istotną rzeczą, na którą musicie zwrócić uwagę, to przeładowanie (kontrola wskaźników na prostowniku). Nie można do niego dopuścić, ponieważ może doprowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora.