Ładowanie akumulatora – poznaj zasady od A do Z

2021-11-24
Emilia Och
Rozładowany akumulator to częsty problem związany z jego zużyciem, niską temperaturą, awariami układu elektrycznego czy nawet zbyt krótkimi trasami. Na szczęście ładowanie akumulatora możemywykonać samodzielnie. Najprościej udając sięna dłuższą trasę, trochę trudniej będzie z prostownikiem.

Kiedy masz rozładowany akumulator, w najgorszym razie staniemy przed decyzją o jego wymianie, w najlepszym będziemy musieli go naładować. A jak to zrobić poprawnie? Jak nie uszkodzić akumulatora w trakcie ładowania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania poniżej, ale pamiętajcie, jeśli macie wątpliwości lub nie jesteście przekonani do ładowania akumulatora samodzielnie, zawsze warto zwrócić się o pomoc profesjonalistów. 

Jak najprościej przeprowadzić ładowanie akumulatora?

Przy odpowiednim użytkowaniu akumulatora, jego żywotność może wynieść nawet 10 lat, nawet w przypadku, gdy producenci wskazują około 6 lat. Tylko jakie są dobre praktyki korzystania z akumulatora? Przede wszystkim regularne jeżdżenie samochodem na dłuższych trasach. Dla akumulatora nie ma nic gorszego, jak kilkudniowe postoje – głównie dlatego, że w trakcie spoczynku naszego auta energia jest dalej zużywana dla podtrzymania różnych urządzeń, np. zegara, alarmu, dźwięków odstraszających zwierzęta czy komputera z jednostką sterującą. Dlatego, jeśli nie jeździmy regularnie albo zazwyczaj korzystamy z samochodu na bardzo krótkich odcinkach, to polecamy raz na kilka dni wybrać się na dłuższą, np. godzinną jazdę, aby alternator mógł naładować akumulator.

Co, jeśli regularne jazdy nie wystarczają na ładowanie akumulatora?

Jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać regularnych i dłuższych tras dla naszego samochodu, to raz w miesiącu powinniśmy podpinać jego akumulator pod prostownik. Pamiętajcie, że ta czynność wymaga wiedzy i przygotowania, aby nie uszkodzić swojego akumulatora. Korzystanie z prostownika wymaga zachowania dużej ostrożności. Brak postępowania zgodnie z instrukcją może doprowadzić do wybuchu akumulatora.Ładowanie akumulatorazawsze powinno odbywać się z dala od źródła ognia. Co więcej, o ile nie posiadacie prostownika z zabezpieczeniem przeciw przepięciom (opcja w zazwyczaj bardzo drogich prostownikach, często w cenie kilku, kilkunastu tysięcy złotych), to zaleca się wyciągnięcie akumulatora z pojazdu na czas ładowania. 

Przygotowanie do ładowania akumulatora

Pamiętaj o prostych, ale bardzo ważnych zasadach wyjmowania akumulatora z samochodu:

  1. Wyłącz silnik i poczekaj kilka minut.
  2. Wyłącz wszystkie elementy, które mogą korzystać z energii w trakcie spoczynku silnika: światła zewnętrzne, światła wewnętrzne, radio, alarm.
  3. Wyłącz zapłon, wyciągając kluczyki ze stacyjki.
  4. Po otwarciu maski odepnij klemy – najpierw minus potem plus, aby nie pojawiły się niebezpieczne iskry.
  5. Wyciągnij akumulator i umieść go z dala od potencjalnego źródła ognia (podczas ładowania akumulator może emitować niewielkie ilości łatwopalnego wodoru).
  6. Dokonaj oględzin akumulatora, wyczyść go i sprawdź, czy nie ma wycieków (jeśli występują, skontaktuj się z profesjonalnym warsztatem i pod żadnym pozorem nie ładuj akumulatora).
  7. Zapoznaj się ze specyfikacją swojego akumulatora. W przypadku starszych modeli tak zwanych „obsługowych”, często trzeba odkręcić korek lub podnieść listwę, aby gazy podczas ładowania miały swoje ujście. Możecie się również spotkać z obowiązkowym uzupełnieniem elektrolitu.
  8. Przed podpięciem do prostownika doprowadźcie akumulator do temperatury pokojowej. Ładowanie zbyt zimnego lub zbyt gorącego akumulatora może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.   Ładowanie akumulatoraw warsztacie


   Dobór prostownika do ładowania akumulatora 

   Jeśli dopiero zastanawiacie się nad zakupem prostownika, poniżej znajdziecie kilka wskazówek. Przy wyborze warto zasięgnąć opinii specjalistycznej, szczególnie że akumulatory bywają różne, szczególnie patrząc na wiek i klasę samochodu. 

   1. Podstawowe prostowniki nie posiadają zabezpieczeńi działają do momentu wyciągnięcia wtyczki z gniazdka, dlatego ważna jest kontrola stanu naładowania. 
   2. Prostownik powinien być przystosowany do 12-to woltowych akumulatorów. 
   3. Zwróćcieuwagę na zabezpieczenia – bezpiecznik na zewnątrz obudowy prostownika, ewentualnie zabezpieczenie elektroniczne. 
   4. Zwróćcie uwagę na skuteczny prąd ładowania prostownika, który powinien wynosić jedną dziesiątą pojemności akumulatora. Dla przykładu: do akumulatora o pojemności 50 Ah, prostownik z prądem ładowania 5
   5. W miarę możliwości wybierzcieprostownik automatyczny, który sam dostosuje prąd ładowania, w zależności od napięcia w akumulatorze oraz samodzielnie wyłączy się lub przejdzie w stan „podtrzymania” po skończonym ładowaniu. 


    Ładowanie akumulatora prostownikiem    Ładowanie akumulatora prostownikiem

    Mamy już przygotowany akumulator i odpowiednio dobrany prostownik — teraz zostaje go podłączyć. Najpierw wymieszajcie elektrolit w akumulatorze, kilkukrotnie przechylając go w różne strony. Potem połączcie zaciski plusowe, następnie minusowe. Dobierzcie prąd ładowania. Przypominamy, że najlepiej wybrać 1/10 pojemności akumulatora (jeśli mamy prostownik automatyczny, nie musimy określać natężenia). Możecie oczywiście wybrać niższe natężenie, co jest bezpieczne dla akumulatora, ale wydłuży proces ładowania. Przy idealnym dostrojeniu natężenia do pojemności akumulatora, pełne ładowanie powinno zająć około 10 godzin.

    Ładowanie akumulatora prostownikiem, a bezpieczeństwo

    Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zawsze warto sprawdzać akumulator w trakcie ładowania– bulgotanie elektrolitu lub zbyt wysoka temperatura samego akumulatora to znak do przerwania ładowania i kontaktu ze specjalistą. Drugą istotną rzeczą, na którą musicie zwrócić uwagę, to przeładowanie (kontrola wskaźników na prostowniku). Nie można do niego dopuścić, ponieważ może doprowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora. 
  Udostępnij na Facebook
  Udostępnij na Twitter
  Udostępnij na LinkedIn
  Wysłane e-mailem