Ładowanie akumulatora prostownikiem – jak to zrobić?

2024-01-10
Akumulator to nieodłączna część samochodu – bez niego nie uruchomimy pojazdu i nie będziemy w stanie nigdzie pojechać. Akumulator jest baterią, która dostarcza prądu do rozruchu, ale także do całej elektroniki samochodu w trakcie postoju, jak na przykład radia, centralnego zamka czy świat. Gdy jego moc spadnie, konieczne będzie ładowanie akumulatora prostownikiem lub innym narzędziem, jak na przykład boosterem. Prostownik jest to jednak stosunkowo tanie i przede wszystkim łatwe w użyciu urządzenie. Jak naładować akumulator prostownikiem? Odpowiedź w artykule!
Ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest skomplikowane
Ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest skomplikowane

Ładowanie akumulatora prostownikiem – co musisz wiedzieć?

Gdy samochód nie chce odpalić, pierwszym przypuszczeniem jest to, że akumulator się rozładował. Jak to sprawdzić? Najlepiej multimetrem – prostym urządzeniem, które pokaże nam, jakie napięcie ma ogniwo i czy wymaga doładowania, a może całkowitej wymiany. Znakomita większość akumulatorów ma napięcie 12 V, dlatego zakres pracy multimetru powinniśmy ustawić na 0-20 V. Następnie należy przyłożyć sondy urządzenia do biegunów akumulatora i odczytać napięcie – to przy w pełni naładowanym ogniwie powinno wynosić 12,6 V. Wartości poniżej oznaczają, że akumulator należy podładować.

Ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest skomplikowanym procesem, a sam sprzęt nie jest dużym wydatkiem. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju prostowniki – od całkiem prostych, po automatyczne, które samoistnie kontrolują napięcie i wyłączają się po skończonym ładowaniu. Prostownik powinien zostać dobrany do typu akumulatora, ponieważ inaczej będziemy ładować ogniwo kwasowo-ołowiowe, a inaczej żelowe czy AGM. 

Ładowanie akumulatora prostownikiem – jak się przygotować?

Jeśli chcemy przeprowadzić ładowanie akumulatora prostownikiem, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Najpierw należy oczywiście sprawdzić stan naładowania akumulatora i dobrać właściwy sprzęt, a gdy te kroki mamy już za sobą, przygotować stanowisko do ładowania. Jest to kluczowe do zapewnienia bezpiecznego i skutecznego procesu ładowania. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak przeprowadzić ładownie akumulatora prostownikiem, najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów – zwłaszcza jeśli nasz samochód ma dużo zaawansowanej i nowoczesnej elektroniki i wymaga podtrzymania napięcia.

Ładowanie akumulatora prostownikiem należy poprzedzić sprawdzeniem napięcia

Stanowisko do ładowania powinno być wolne od źródeł ognia i iskier, a także dobrze wentylowane. Nie powinno ładować się akumulatora w pobliżu łatwopalnych materiałów. Wymontowany z samochodu akumulator należy ustawić na płaskiej powierzchni. Jeśli regularnie nie czyścimy akumulatora, warto też przed przystąpieniem do ładowania oczyścić zaciski z ewentualnej korozji lub zanieczyszczeń – jest to korzystne nie tylko przy samym ładowaniu, ale także poprawia przewodzenie prądu akumulatora podczas pracy.

Jak długo ładować akumulator w zależności od typu?

To jak długo będzie trwało ładowanie akumulatora prostownikiem, zależy od typu ogniwa i jego poziomu rozładowania. 

  • Konwencjonalne akumulatory kwasowo-ołowiowe ładujemy około 8-12 godzin. Pamiętajmy, że ogniwa tego typu wymagają regularnego ładowania, aby utrzymać ich wysoką wydajność.
  • Akumulatory AGM ładuje się znacznie dłużej. Ładowanie akumulatora prostownikiem, który uległ głębokiemu rozładowaniu, może wynosić nawet 96 godzin. Akumulatory AGM nie wymagają też demontażu spod maski i można je ładować bezpośrednio w samochodzie. Co istotne, tego typu ogniwo należy ładować prostownikiem automatycznym z kontrolą zmiany temperatury elektrolitu – w innym przypadku może dojść do spuchnięcia baterii, a nawet jej wybuchu!
  • Akumulatory EFB – ich czas ładowania wynosi około 10-14 godzin. Akumulatory EFB są stosowane w pojazdach z funkcją Start-Stop i charakteryzują się większą wytrzymałością na cykle ładowania i rozładowania.

Warto zaznaczyć, że czasy te są jedynie szacunkowe i mogą się różnić w zależności od specyfikacji producenta oraz stanu naładowania akumulatora. Ważne jest również monitorowanie procesu ładowania za pomocą wskaźników na prostowniku lub testerów napięcia, aby upewnić się, że akumulator został prawidłowo naładowany.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem