Gdy samochód nie chce odpalić, pierwszym przypuszczeniem jest to, że akumulator się rozładował. Jak to sprawdzić? Najlepiej multimetrem – prostym urządzeniem, które pokaże nam, jakie napięcie ma ogniwo i czy wymaga doładowania, a może całkowitej wymiany. Znakomita większość akumulatorów ma napięcie 12 V, dlatego zakres pracy multimetru powinniśmy ustawić na 0-20 V. Następnie należy przyłożyć sondy urządzenia do biegunów akumulatora i odczytać napięcie – to przy w pełni naładowanym ogniwie powinno wynosić 12,6 V. Wartości poniżej oznaczają, że akumulator należy podładować.
Ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest skomplikowanym procesem, a sam sprzęt nie jest dużym wydatkiem. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju prostowniki – od całkiem prostych, po automatyczne, które samoistnie kontrolują napięcie i wyłączają się po skończonym ładowaniu. Prostownik powinien zostać dobrany do typu akumulatora, ponieważ inaczej będziemy ładować ogniwo kwasowo-ołowiowe, a inaczej żelowe czy AGM.
Jeśli chcemy przeprowadzić ładowanie akumulatora prostownikiem, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Najpierw należy oczywiście sprawdzić stan naładowania akumulatora i dobrać właściwy sprzęt, a gdy te kroki mamy już za sobą, przygotować stanowisko do ładowania. Jest to kluczowe do zapewnienia bezpiecznego i skutecznego procesu ładowania. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak przeprowadzić ładownie akumulatora prostownikiem, najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów – zwłaszcza jeśli nasz samochód ma dużo zaawansowanej i nowoczesnej elektroniki i wymaga podtrzymania napięcia.
Stanowisko do ładowania powinno być wolne od źródeł ognia i iskier, a także dobrze wentylowane. Nie powinno ładować się akumulatora w pobliżu łatwopalnych materiałów. Wymontowany z samochodu akumulator należy ustawić na płaskiej powierzchni. Jeśli regularnie nie czyścimy akumulatora, warto też przed przystąpieniem do ładowania oczyścić zaciski z ewentualnej korozji lub zanieczyszczeń – jest to korzystne nie tylko przy samym ładowaniu, ale także poprawia przewodzenie prądu akumulatora podczas pracy.
To jak długo będzie trwało ładowanie akumulatora prostownikiem, zależy od typu ogniwa i jego poziomu rozładowania.
Warto zaznaczyć, że czasy te są jedynie szacunkowe i mogą się różnić w zależności od specyfikacji producenta oraz stanu naładowania akumulatora. Ważne jest również monitorowanie procesu ładowania za pomocą wskaźników na prostowniku lub testerów napięcia, aby upewnić się, że akumulator został prawidłowo naładowany.