Wiele osób w zasadzie nie zagląda pod maskę i jest to w miarę zrozumiałe, jeśli regularnie powierzamy nasz pojazd mechanikom. Warto jednak kontrolować choćby stan płynów eksploatacyjnych, a jeśli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki, to również stopień naładowania akumulatora. W tym artykule podpowiadamy, kiedy i jak to robić.
Dlaczego prawidłowe napięcie akumulatora jest ważne?
Napięcie akumulatora jest wskaźnikiem jego stanu i zdolności do prawidłowego uruchamiania pojazdu, a także do dostarczania energii licznym systemom i urządzeniom. Akumulator z niewłaściwym napięciem może prowadzić do problemów z rozruchem, a także do skrócenia żywotności samego akumulatora i innych komponentów elektrycznych pojazdu.
Napięcie akumulatora – co nam mówi
Napięcie akumulatora to jeden z najważniejszych jego parametrów, który jest zgodny z zapotrzebowaniem urządzeń znajdujących się w pojeździe. Zazwyczaj używając tego terminu, mamy na myśli napięcie spoczynkowe, które powinno mieścić się w przedziale od 12,5 do 12,8 V.
· Napięcie niższe wskazuje na niedoładowanie akumulatora, co może być spowodowane dłuższym postojem pojazdu albo usterką układu elektrycznego, np. któreś z urządzeń może wadliwie działać, pobierając prąd.
· Napięcie akumulatora poniżej 10,5 V wskazuje z kolei na głębokie rozładowanie akumulatora i prawdopodobnie jego trwałe uszkodzenie. Wówczas najczęściej nadaje się on już tylko do wymiany.
Napięcie akumulatora pod obciążeniem – ten rodzaj napięcia mierzymy, włączając wszystkie możliwe urządzenia i odbiorniki elektryczne w pojeździe, a dopiero potem uruchamiając silnik. Tak zmierzone wartości mogą dać nam informację, np. o stanie alternatora, którego zadaniem jest ładowanie akumulatora podczas jazdy.
Napięcie akumulatora – kiedy i jak je sprawdzać
Kiedy sprawdzać napięcie akumulatora? Zasadniczo powinniśmy to robić dwa razy w roku, a przynajmniej raz – przed zimą. Także wtedy, gdy pojazd nie był długo użytkowany lub jeśli zdarzyły się już problemy z jego uruchomieniem. Niewiele osób wie, że akumulatory są najczęściej uszkadzane podczas letnich upałów, a mróz, spowalniając reakcje w nich zachodzące, dopiero ujawnia usterkę.
W celu dokonania pomiaru napięcia akumulatora:
· Upewnij się, że silnik i wszystkie urządzenia w samochodzie są wyłączone.
· Jeśli nie masz testera, możesz użyć multimetru z opcją woltomierza, ustawiając go na 20 V.
· Przyłóż końcówkę czerwonego kabla do bieguna dodatniego akumulatora, a czarnego do ujemnego.
· Odczytaj wartości na wyświetlaczu – powinny oscylować pomiędzy 12,5 a 12,7 V.
Napięcie akumulatora – czym je sprawdzać?
Wiele źródeł dostępnych w internecie podaje jako odpowiedź, aby używać wspomnianego multimetru. I jest to prawda, ale tylko częściowa, ponieważ to proste urządzenie pozwala jedynie na w miarę prawidłowe określenie napięcia spoczynkowego i wystarczy jedynie do pobieżnej oceny baterii samochodowej. Profesjonaliści w warsztatach samochodowych używają do tego testera akumulatorów samochodowych i tylko on potrafi podać wiarygodne wskazania. Stosując takie narzędzie, możemy sprawdzić, jaki jest rzeczywisty stan akumulatora – czy jest on tylko niedoładowany i wymaga ładowania lub czy jest całkowicie zużyty. Warto zatem umówić się w najbliższym takim warsztacie przez serwis Battery Point.
Jak sprawdzać napięcie akumulatora pod obciążeniem?
Przygotowanie: upewnij się, że akumulator jest w pełni naładowany przed przeprowadzeniem testu.
Podłączenie obciążenia: uruchom silnik i włącz światła, dmuchawę i podgrzewanie tylnej szyby.
Pomiar: użyj multimetru ustawionego na pomiar napięcia. Podłącz czerwony przewód do dodatniego bieguna, a czarny do ujemnego.
Ocena wyników: idealne napięcie pod obciążeniem dla akumulatora 12 V powinno wynosić około 10 V lub więcej podczas testu. Spadek poniżej tej wartości może wskazywać na słaby akumulator.
Napięcie akumulatora sprawdzone – co dalej?
Załóżmy, że przeprowadziliśmy nasz test prawidłowo i uzyskaliśmy prawidłowy wynik. Jeśli akumulator jest dobrze naładowany, nie ma czym się martwić. W pozostałych przypadkach powinniśmy taki akumulator naładować, używając do tego celu najlepiej ładowarki mikroprocesorowej lub prostownika, który kontroluje parametry ładowania i dopasowuje je w miarę postępu procesu.
Najprostszym rozwiązaniem będzie umówienie się w warsztacie wyspecjalizowanym w wymianie i diagnostyce akumulatorów, np. zrzeszonym w sieci Battery Point. Dlaczego warto to zrobić? Choćby dlatego, że posiadając profesjonalne testery do akumulatorów czy urządzenia do adaptacji, mechanicy są w stanie często uratować akumulator, który wydawał się bardzo rozładowany. Mogą również wykryć usterkę układu ładowania lub elektroniki, które często bywają przyczyną problemów z akumulatorem.
Napięcie akumulatora – podsumowanie
Jeśli chcemy, aby nasz pojazd był niezawodny i nie robił przykrych niespodzianek, powinniśmy regularnie badać stan akumulatora. Niektóre źródła podają, że nawet co miesiąc, ale róbmy to przynajmniej raz (a najlepiej dwa razy) w roku. Ponadto, biorąc pod uwagę wymagania współczesnych pojazdów, a także niezbędny sprzęt, warto skorzystać w tym celu z usług profesjonalnych warsztatów.