Planujesz samodzielną wymianę akumulatora? Możesz się narazić na duże kłopoty

2021-08-05
Emilia Och

Wiele osób rozważa wymianę akumulatora na własną rękę. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, ile ta niewielka oszczędność może nastręczyć problemów i niepotrzebnych kosztów. Przeczytajcie, na co zwrócić uwagę, by oszczędzić sobie kłopotów.

wymiana akumulatora.png

O czym pamiętać, wymieniając akumulator?

W przypadku starszych pojazdów sprawa jest dość prosta a przez to bardziej kusząca. Niemniej nawet przy najprostszych konstrukcjach, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz samochodowi.

Po pierwsze należy wybrać baterię zgodną ze wskazaniami producenta. Musi być ona dopasowana pod względem napięcia, np. 12 V lub 6 V i pojemności wyrażonej w amperogodzinach, np. 60 Ah. Ważne są też wymiary baterii oraz jej biegunowość (czy ma prawy plus, czy lewy), ponieważ może nie zmieścić się w obudowie lub nie pozwoli na podłączenie kabli, gdyż wówczas będą za krótkie.
I ostatnie, lecz nie mniej istotne – trzeba pamiętać o kolejności odłączania i podłączania klem.

Na koniec pozostaje jeszcze jeden problem – co zrobić ze zużytym akumulatorem? Nie można przechowywać go w piwnicy ani tym bardziej wyrzucić. Najłatwiej jest zwrócić stary akumulator przy zakupie nowego. W innym przypadku należy uiścić dodatkową opłatę recyklingową.

Jak wymienić akumulator w nowoczesnym samochodzie?

Nowoczesne samochody, zwłaszcza te, które są wyposażone w system odzyskiwania energii lub Start/Stop monitorują stan akumulatora i przesyłają dane do jednostki centralnej. Ponadto pamiętają o zapisanych przez użytkownika parametrach takich jak ustawienia foteli czy radia. Dlatego po samodzielniej wymianie akumulatora może okazać się, że utraciliśmy te dane.


Adaptacja nowego akumulatora

Największym zagrożeniem podczas wymiany akumulatora we współczesnych samochodach jest to, że komputer potraktuje nasz nowy akumulator tak jak stary, przez co doprowadzi do ustalenia jako normy poziomu naładowania, którą już zna. W efekcie doprowadzimy do uszkodzenia lub nieustannego niedoładowania nowej baterii. Aby temu zapobiec, trzeba podłączyć urządzenie OBD, które pozwoli na adaptację nowego akumulatora w naszym samochodzie. Po dokonaniu wymiany należy również wykasować błędy pamięci komputera.

Wymiana akumulatora w serwisie?

Bez względu na to, jaki mamy pojazd, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie zepsujemy nowego akumulatora, zachowamy ustawienia w komputerze, a stary zostanie w bezpieczny sposób poddany bezpiecznemu recyklingowi.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem