Podłączanie akumulatora krok po kroku

2022-10-21
Jak podłączyć akumulator w samochodzie? Jak go wcześniej odłączyć? Najpierw odpiąć plus czy minus? W jakiej kolejności wpinać klemy, a w jakiej odpinać? Z tymi wszystkimi pytaniami musimy się zmierzyć podczas wymiany akumulatora. Postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć, ale może okazać się, że zamiast się nimi dręczyć, lepiej skorzystać pomocy specjalisty.

Wiele osobom może się wydawać, że wymiana akumulatora to stosunkowo prosta czynność. Być może sama procedura wymiany właśnie taka jest, ale najważniejsze są detale. Zasady bezpieczeństwa podczas odłączania i podłączania czy kolejność wykonywanych czynności – to jedno. We współczesnych pojazdach dochodzi całe spektrum czynności, które należy wykonać, aby wymianę baterii można było zaliczyć jako prawidłową.

Jakich narzędzi potrzebujemy?

W celu wymontowania akumulatora i ponownego jego zamontowania, potrzebnych będzie kilka rzeczy. Najważniejszy będzie płaski klucz, standardowo o rozmiarze 10 mm. Dodatkowo powinniśmy posiadać klucz nasadowy 13 mm, drucianą szczotkę, szmatkę, środek antykorozyjny, a także wazelinę techniczną.

Podtrzymanie napięcia

Wymieniając akumulator powinniśmy również posiadać tzw. drugie źródło zasilania (np. drugi słabszy akumulator). Jest ono niezbędne w celu podtrzymania dostawy energii do jednostki sterującej, na której znajdują się ustawienia urządzeń elektrycznych i innych systemów naszego samochodu. W przeciwnym razie możemy te parametry po prostu utracić. Warto również przed samą wymianą sprawdzić obecny akumulator, używając multimetru lub testera akumulatorów.

Jak odłączyć akumulator?

Pierwszą rzeczą jest zabezpieczenie samochodu. Należy wyłączyć silnik, zaciągnąć hamulec ręczny oraz wyciągnąć kluczyki ze stacyjki. Musimy pamiętać, aby odczekać chwilę, aż silnik ostygnie – chyba nie chcecie się oparzyć? Kiedy silnik jest już zimny, koniecznie należy wyłączyć wszelkie odbiorniki prądu od akumulatora.

Przy wymianie baterii koniecznie trzeba zachować odpowiednią kolejność czynności, dzięki czemu nie nastąpi żadne zwarcie, a akumulator nie ulegnie uszkodzeniu. Należy zawsze pamiętać, że odłączanie akumulatora zaczynamy od bieguna ujemnego! Po jego zdjęciu możemy przystąpić do odłączania bieguna dodatniego. Odłączone klemy dobrze jest odseparować od akumulatora i karoserii jakimś gumowym elementem, np. rękawiczką warsztatową. Gdy źródło prądu jest już odłączone, wystarczy jeszcze odkręcić śruby mocujące akumulator w podstawie. Teraz można ostrożnie baterię wyciągnąć, nie przechylając jej.


Kolejność podłączania klem w akumulatorze to nie wszystko

Jak podłączyć akumulator?

Podłączanie akumulatora wykonujemy podobnie, jednak podpinanie klem ma odwrotną kolejność. Przed przystąpieniem do montażu, musimy zrobić jeszcze kilka drobnych rzeczy, które są niezbędne w celu prawidłowo przeprowadzonej wymiany.

Najpierw należy za pomocą drucianej szczotki oczyścić podstawę akumulatora i zabezpieczyć ją środkiem antykorozyjnym. W używanym akumulatorze należy także oczyścić zaciski klem i bieguny akumulatora. Te ostatnie warto posmarować wazeliną techniczną, dzięki czemu lepiej będą przewodzić prąd. Bardzo ważne jest również dokładne akumulatora, ponieważ brud często przyczynia się do mniejszej sprawności przewodzenia prądu, a co za tym idzie – spadku wydajności.

Kiedy już mamy wszystko dokładnie wyczyszczone, możemy rozpocząć montaż baterii. Zaczynamy od jej umocowania na podstawie. Ważne, aby zrobić to bardzo dokładnie i z wyczuciem. Teraz możemy rozpocząć właściwe podłączenie akumulatora. Tak jak w przypadku odłączania, w podłączaniu ważna jest kolejność. Zaczynamy od kabla dodatniego, a następnie dokręcamy kabel ujemny. Po zakończeniu podłączania, warto sprawdzić stabilność zamontowanej baterii.

Nowoczesne samochody będą wymagały od nas jeszcze adaptacji nowego akumulatora w systemie. Wykonuje się to za pomocą urządzenia zwanego OBD. Dane z poprzedniej jednostki należy wykasować i wprowadzić nowe. Bez tego specjalistycznego sprzętu oraz dodatkowej wiedzy nie będziemy pewni, czy adaptacja przebiegła prawidłowo. Jest to ważne, ponieważ nowy akumulator może zostać rozpoznany przez systemy auta jako poprzednia jednostka i w konsekwencji ładowany do niewłaściwego poziomu, co w dłuższej perspektywie może go uszkodzić lub skrócić żywotność.

Wizyta w warsztacie

Wizyta w specjalistycznym warsztacie, takim jak Battery Point, to nie tylko gwarancja prawidłowo przeprowadzonej wymiany, ale także pewność, że kupno nowego akumulatora było konieczne. Każde auto przechodzi gruntowny zabieg diagnostyczny, który określa stan obecnie zamontowanej baterii, jak i samego układu elektrycznego. Dodatkowo otrzymacie gwarancję na wykonane usługi oraz nowy akumulator, który zostanie dobrany specjalnie do waszego auta. Jeśli chcecie oszczędzić sobie nerwów, dodatkowego czasu i kosztów, związanych z zakupem specjalistycznego sprzętu – warto rozważyć serwis Battery Point.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem