Wymiana akumulatora - kiedy jest konieczna?

2022-01-21
Emilia Och

Wymiana akumulatora często spada na kierowców jak grom z jasnego nieba. Jak każda bateria, akumulator samochodowy ma swoją żywotność i kiedyś musi się ostatecznie rozładować. Niestety nie pamiętamy o tym zawczasu i kupujemy nowy akumulator wtedy, kiedy samochód nie ma już jak ruszyć. Czy można uprzedzić ten przykry fakt i wymienić akumulator wcześniej, ale nie za wcześnie? Podpowiadamy, kiedy wymiana akumulatora jest konieczna.

Bez sprawnego akumulatora samochód staje się bezużyteczny. Nieważne, czy jeździmy starszym modelem samochodu, czy najnowszym osiągnięciem techniki. Niedziałający akumulator skutecznie uniemożliwia jazdę. Kiedy powinniśmy zacząć rozważać kupno nowej baterii? Lepiej, by wymiana akumulatora nastąpiła, zanim po próbie uruchomienia silnika , pojazd po prostu nie odpali.

Wymiana akumulatora – zalecenia producentów

Wymiana akumulatora powinna być regularna. W odróżnieniu od wymiany klocków hamulcowych czy oleju silnikowego nie jest ona uzależniona od liczby przejechanych kilometrów. W przypadku akumulatora istotny jest jego wiek. Producenci zalecają kupno nowego akumulatora co 5 – 6 lat. Praktyka pokazuje, że dobrej jakości akumulatory pracują nawet o 40 proc. dłużej.

Właśnie dlatego wielu właścicieli samochodów nie spieszy się z wymianą. Skutki takiej oszczędności mogą być opłakane, zwłaszcza dla właścicieli naszpikowanych gadżetami pojazdów. Po pierwsze, akumulator, który jeszcze działa, ale nie trzyma ustawionych przez producenta parametrów, może spowodować awarie różnych systemów elektronicznych. Po drugie, kiedy przegapimy objawy sugerujące, że wymiana akumulatora jest niezbędna, będziemy mieć duży problem.

W przypadku nowych samochodów niesprawny akumulator jest zdecydowanie większym zmartwieniem niż u oldtimerów. Rozładowany akumulator blokuje działanie zdalnego pilota czy centralnego zamka. W efekcie nie tylko nie ruszymy, ale nawet nie dostaniemy się do środka własnego auta.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem