Wymiana akumulatora krok po kroku

2023-01-09
Procedura wymiany baterii samochodowej jest ściśle powiązana z rozwojem technologii stosowanych w pojazdach. Ze względu na coraz większą liczbę systemów poprawiających bezpieczeństwo i komfort powstały różne rodzaje baterii samochodowych, a ich wymiana jest coraz bardziej skomplikowana. Dlatego postaramy się ją Wam przybliżyć, biorąc pod uwagę najnowsze rozwiązania, które spotykamy niemal w każdym współczesnym samochodzie.

Wymiana akumulatora – sprawdź, czy jest potrzebna

Zanim zabierzemy się do pracy, należy odpowiednio się przygotować, a także sprawdzić kilka ważnych rzeczy. Wymiana akumulatora może bowiem okazać się zbyteczna lub niewystarczająca. Dlatego przed jej rozpoczęciem warto wykonać następujące czynności:

Sprawdzenie stanu akumulatora – posługując się multimetrem, sprawdzamy napięcie na akumulatorze – optymalnie powinno mieścić się w granicach 12,4-12,8 V. Jeśli jest niższe niż 10,5 V to raczej nadaje się on do wymiany.

Sprawdzenie stanu rozrusznika – dokonujemy oględzin – czy nie ma pęknięć na obudowie oraz czy szczotki nie są zużyte. 

Sprawdzenie alternatora – tutaj ponownie przyda nam się miernik, który ustawiamy na 20 V. Następnie wyłączamy silnik i wszystkie urządzenia w samochodzie. Dokonujemy pomiaru napięcia, które powinno oscylować pomiędzy 13,8 V a 14,5 V. Następnie przeprowadzamy test pod obciążeniem – tutaj przyda się pomoc kogoś, kto uruchomi silnik i wciśnie pedał gazu do uzyskania 2000 obr./min. Różnica obu pomiarów powinna znajdować się w zakresie 0,1-0,2 V.

Sprawdzenie układu elektrycznego – często zdarza się również, że któreś z licznych urządzeń nie działa prawidłowo i pobiera prąd przez cały czas. Można to zrobić, podłączając wspomniany miernik i wyjmując kolejne bezpieczniki lub za pomocą urządzenia diagnostycznego w warsztacie samochodowym.

Wymiana akumulatora – dobór właściwego modelu

W celu dopasowania nowej baterii do naszego pojazdu trzeba sprawdzić jej parametry, takie jak: napięcie (najczęściej 12 V, pojemność np. 75 Ah, prąd rozruchowy np. 600 A, biegunowość (prawy czy lewy plus), wymiary. Teoretycznie można zakupić dokładnie takie samo ogniwo, jakie znajduje się w naszym pojeździe, ale jeśli kupowaliśmy go z drugiej ręki, zawsze warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, by sprawdzić, czy poprzedni użytkownik zastosował odpowiedni model.

Istnieje też najprostsze rozwiązanie – skorzystanie z serwisu takiego jak Battery Point, gdzie profesjonaliści dobiorą optymalną baterię do naszego pojazdu i umówią jej wymianę w dogodnym dla nas warsztacie.

Wymiana akumulatora – przygotowanie

Bezpieczeństwo jest najważniejsze – dlatego, zanim zaczniemy wymieniać akumulator, zadbajmy o to, by mieć rękawice i podstawowe narzędzia (klucz 10 mm i 13 mm), druciana szczotka, pasta z miedzią oraz urządzenia (multimetr, dodatkowe źródło prądu (ładowarka do akumulatorów lub inny akumulator). Współczesne samochody bardzo często będą wymagały również adaptacji nowej baterii za pomocą urządzenia OBD.

Wymiana akumulatora – kolejność rzeczy ważnych

Sprawdziliśmy już stan instalacji elektrycznej, alternator i wybraliśmy nową baterię, którą chcemy zamontować. Przyjrzyjmy się tej procedurze krok po kroku.

  • Przed rozpoczęciem właściwej wymiany ogniwa, należy upewnić się, czy kluczyk jest w pozycji „0”, a wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączone. 
  • Smarujemy bieguny nowej baterii pastą miedzianą dla zapewnienia lepszego przewodzenia prądu i ochrony przed śniedzieniem.
  • Jeśli nie chcemy stracić zaprogramowanych ustawień urządzeń i systemów w naszym samochodzie, przed odłączeniem starej baterii, należy podłączyć do jej klem ładowarkę akumulatorową lub akumulator za pomocą tzw. krokodylków w celu podtrzymania napięcia.
  • Następnie odpinamy stary akumulator, zaczynając od bieguna ujemnego.
  • Nowy akumulator podłączamy, zaczynając od bieguna dodatniego. 
  • Przez cały czas zachowujemy szczególną ostrożność, zwracając uwagę, aby przewody się nie zetknęły.
  • Przykręcamy klemy kluczem, aby się nie rozłączyły.
  • Blokujemy nowy akumulator za pomocą dostępnych rozwiązań, zgodnie z instrukcją, aby zapobiec jego przesuwaniu.
  • Adaptujemy nowy akumulator – aby zapisać nową baterię w pamięci jednostki centralnej, posługujemy się urządzeniem OBD – najczęściej wpina się je do kostki znajdującej się pod kierownicą. Znajdujemy stary akumulator wśród urządzeń i kasujemy dane, a na jego miejsce wpisujemy nowy wraz z jego aktualnymi parametrami. 
  • Zużytą baterię samochodową oddajemy do sklepu lub warsztatu samochodowego czy też innego punktu posiadające odpowiednie warunki do przechowywania i utylizacji niebezpiecznych odpadów.

Wymiana akumulatora – optymalne rozwiązanie

Biorąc pod uwagę nie tylko złożoność samej procedury wymiany akumulatora, ale również konieczność posiadania różnych urządzeń, warto rozważyć powierzenie tej czynności profesjonalistom. Korzystając z batterypoint.pl, możemy umówić wymianę w najbliższym serwisie, który zadba również o sprawdzenie układu za pomocą testera elektrycznego oraz adaptację nowej baterii w należyty sposób.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem