Wymiana akumulatora – poznaj najważniejsze zasady

2022-06-14
Emilia Och
Właśnie okazało się, że w Waszym samochodzie nie działa akumulator, nie da się go naładować i musicie wymienić go na nowy? Choć wymiana akumulatora wydaje się prostym zadaniem, nie zawsze tak jest. Aby przebiegła bezproblemowo, powinniśmy przestrzegać kilku zasad – dzięki nim spada ryzyko uszkodzenia samochodu i jego systemów elektronicznych.

Wymiana akumulatora – co ile?

Co ile w naszym samochodzie powinna następować wymiana akumulatora? To pytanie zadaje sobie nie jedno z nas. Przyjmuje się, że żywotność baterii samochodowej to 5-6 lat. Nie jest to jednak regułą – niektóre akumulatory padają wcześniej, inne działają bez zarzutu nawet dłużej. Pamiętajmy, że sprawny akumulator służy nie tylko uruchomieniu samochodu, ale odpowiada też za funkcjonowanie systemów elektronicznych – im nowszy samochód, tym jest ich więcej. W takim przypadku trzeba być szczególnie ostrożnym, ponieważ podczas samodzielnej wymiany akumulatora, musimy pamiętać o podtrzymywaniu prądu – w przeciwnym razie możemy doprowadzić do awarii.

Wymiana akumulatora – dobór odpowiedniej baterii

Kiedy zdecydujemy, że akumulator należy wymienić, musimy wybrać nowy model. Powinien być on dopasowany do naszego samochodu i pojemności silnika – te informacje znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Innym źródłem informacji będzie warsztat samochodowy, sklep z akumulatorami czy serwis internetowy Battery Point, gdzie dzięki łatwemu filtrowaniu dobierzemy odpowiednią baterię. W ten sposób wymiana akumulatora przebiegnie szybko i sprawnie.

Gdzie kupić akumulator? Warto przede wszystkim sprawdzić, jak jest on przechowywany. Supermarkety mogą niedostatecznie dbać o to, aby co jakiś czas baterie były doładowywane. Jeśli zdecydujemy się na zakup akumulatora online, musimy mieć pewność, że zostanie on prawidłowo przetransportowany – akumulator pod żadnym pozorem nie może się przechylać. Możemy też wybrać opcję odbioru osobistego i samodzielnie przetransportować akumulator do własnego garażu, gdzie dokonamy wymiany lub do warsztatu samochodowego. Jeśli zdecydujemy już, gdzie kupić akumulator i go otrzymamy, możemy przejść do kolejnego etapu.

Wymiana akumulatora krok po kroku

Pamiętajmy, że samodzielna wymiana akumulatora jest bezpieczna tylko w przypadku starszych modeli samochodów, które nie mają systemu start/stop i zaawansowanej elektroniki. Jeśli w dalszym ciągu chcemy dokonać samodzielnej wymiany w nowszym pojeździe, koniecznie powinniśmy skorzystać z baterii podtrzymującej.

Przystępując do pracy, należy przede wszystkim założyć rękawice ochronne – w przypadku, gdy z baterii wycieknie kwas, unikniemy poparzenia. Pojazd, w którym przeprowadzona zostanie wymiana akumulatora, powinien stać na płaskiej powierzchni – przy ręcznej skrzyni biegów należy dodatkowo zaciągnąć hamulec ręczny, w automacie wystarczy ustawić dźwignię skrzyni biegów na pozycję „park”. Pamiętajmy również o wyjęciu kluczyka ze stacyjki, aby uniknąć po odłączeniu prądu automatycznego zamknięcia drzwi.(wymiana akumulatora na nowy – wyciąganie odpiętej baterii)

Pierwszym etapem wymiany akumulatora będzie odpięcie klemy z bieguna ujemnego, a następnie dodatniego. Po demontażu klem usuwamy wszystkie inne zabezpieczenia i wyciągamy starą baterię. Na tym etapie warto sprawdzić, w jakim stanie jest półka akumulatora – jeśli jest skorodowana, warto ją oczyścić i zabezpieczyć specjalnym preparatem antykorozyjnym. Jeżeli powierzchnia jest w dobrym stanie lub prawidłowo ją przygotowaliśmy, możemy przystąpić do montażu nowej baterii. Akumulator montujemy, a następnie podłączamy biegun dodatni i kolejno ujemny. Po wykonaniu tych czynności możemy zamknąć maskę i spróbować odpalić samochód.

Wymiana akumulatora w warsztacie

Gdy wymiana akumulatora w przydomowym warsztacie nie wydaje się nam opcją, której podołamy lub gdy wolimy dmuchać na zimne i uniknąć poważnych uszkodzeń elektroniki, możemy udać się do mechanika. Gdzie kupić akumulator w takim wypadku? Możemy nabyć go bezpośrednio w warsztacie lub w serwisie Battery Point, gdzie w łatwy sposób umówimy jego montaż u jednego z partnerów. Ten wybór gwarantuje realizację zamówienia w 24 godziny, poprawne dostarczenie baterii, płatność przy odbiorze i, co najważniejsze, utylizację starego akumulatora.

Są przypadki, gdzie samodzielna wymiana akumulatora wydaje się łatwym i tanim rozwiązaniem. Warto jednak zastanowić się, czy pozorne oszczędności, szczególnie w przypadku nowszych samochodów, nie wygenerują większych kosztów, jeśli coś pójdzie nie tak. Wymiana akumulatora za pośrednictwem serwisu Battery Point to nie tylko pewność, że zostanie to wykonane właściwie, ale także gwarancja na usługę.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem