Wymiana akumulatora – sprawdź, czy możesz to zrobić sam

2021-11-25
Emilia OCh
Akumulator to część w samochodzie, która się zwyczajnie zużywa i po pewnym czasie trzeba ją wymienić. Tylko czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, czy jednak wizyta w warsztacie będzie nieunikniona? Sprawdźcie, jak to wygląda w tym artykule. 

Wytrzymałość akumulatorów, jak podają producenci waha się między 3 a 6 lat, po tym okresie zazwyczaj czeka nas wymiana. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach i przy wzorowym użytkowaniu auta ten wynik może się powiększyć nawet do 10 lat. Nie mniej w każdym samochodzie wymiana akumulatoranastąpi wcześniej czy później. 

Wymiana akumulatora – czy to już czas?

Gdy samochód nie chce odpalić, a próby naładowania akumulatora kończą się niepowodzeniem, to sprawa jest jasna, należy wymienić baterię. W innych przypadkach pewność wymiany akumulatora nie jest taka oczywista. Pamiętajcie, że zawsze warto sprawdzać go multimetrem,jeśli wynik pomiaru napięcia wskazuje na 12,5V, możemy uznać, że wszystko jest ok. Napięcie 12V i niższe, to często znak, że mamy rozładowany akumulatorlub nawet zużyty. Część nowych akumulatorów ma tak zwane „magiczne oko”, czyli wskaźnik aktualnego stanu akumulatora, który przekazuje nam informacje w formie zmieniających się kolorów: 

 • Zielony – akumulator jest ok. 
 • Czarny – akumulator wymaga ładowania.
 • Biały lub żółty – najprawdopodobniej należy wymienić akumulator. 

Często też przy normalnym użytkowaniu auta możemy odczuć problemy z akumulatorem, szczególnie gdy rozrusznik zaczyna dłużej „kręcić” przy odpalaniu. Pamiętajcie, że niezależnie od metody sprawdzania ostateczną decyzję o wymianie akumulatora, dobrze jest podjąć po testach w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Wymiana akumulatora – nowoczesny samochód

Generalnie samodzielna wymiana akumulatora nie jest skomplikowana, ale mamy złą wiadomość dla właścicieli nowoczesnych samochodów, w tego typu autach najprawdopodobniej będzie niemożliwa.Skomplikowana elektronika, która na co dzień ułatwia życie, w przypadku wymiany akumulatora jest zupełnie odwrotnie. Systemy typu START-STOP czy elektroniczne zarządzanie akumulatorem, sprawiają, że wymiana akumulatora nie obędzie się bez specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, profesjonalnego personelu czy też idealnie dobranej baterii. Często przy wymianie specjaliści używają sprzętu podtrzymującego elektrykę w samochodzie, aby jej nie restartować. Dlatego w przypadku nowoczesnych samochodów wizyta w warsztacie może być nieunikniona. 


Wymianaakumulatoraw warsztacie

Wymiana akumulatora – pełny proces

Jak wspominaliśmy proces wymiany nie jest skomplikowany, jeśli już się na niego zdecydujecie poniżej umieszczamy instrukcję krok, po kroku:

 1. Zapoznajcie się z instrukcją obsługi samochodu, często auto ma własne unikalne zabezpieczenie akumulatora.
 2. Ustawcie samochód na równej powierzchni tak, aby auto było wypoziomowane.
 3. Wyłączcie wszystkie elementy wykorzystujące prąd typu światła, radio, zapłon. 
 4. Wyciągnijcie kluczyki ze stacyjki i najlepiej z samochodu (przy wyjmowaniu akumulatora centralny zamek może automatycznie zaryglować drzwi).
 5. Odłączcie „masę” – czyli ujemny kabel od akumulatora (jest to bardzo ważne). 
 6. .Odepnijcie kabel dodatni.
 7. Odczepcie mocowania i zabezpieczenia akumulatora (jeśli macie wątpliwości warto wrócić do punktu pierwszego).
 8. Wyciągnijcie stary akumulator i skontrolujcie jego miejsce w aucie, możliwe, że będzie wymagało czyszczenia przed umieszczeniem nowej baterii.
 9. Wyczyśćcie klemy (możecie użyć szczotki drucianej).
 10. Wstawcie nowy akumulator (unikajcie przechylania i nadmiernych wstrząsów).
 11. Podłączcie klemy – najpierw dodatnią, dopiero potem ujemną (unikajcie nadmiernie mocnego dokręcenia mocowań, użycie zbyt dużej siły może ukruszyć końcówki). 

           Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze warto zasięgnąć opinii ekspertów w profesjonalnym warsztacie. Dodatkowo warto wiedzieć, że stary akumulator musi zostać w sklepie, w którym kupiliśmy nowy, jest to regulowane prawnie. Natomiast po samej wymianie dobrze jest udać się w dłuższą trasę, aby mieć pewność, że nowy akumulator jest w pełni naładowany.  

           Udostępnij na Facebook
           Udostępnij na Twitter
           Udostępnij na LinkedIn
           Wysłane e-mailem