Jak długo ładować akumulator prostownikiem?

2023-09-05
Czasami zdarza się sytuacja, gdy akumulator odmawia posłuszeństwa i nie możemy dalej jechać. Aby uruchomić samochód, musimy go naładować – mamy na to kilka sposobów, a jednym z nich jest użycie prostownika. Jak długo ładować akumulator prostownikiem, aby przyniosło to pożądany efekt? Odpowiedź w artykule!

Jak długo ładować akumulator prostownikiem? To zależy od wielu czynników!
Jak długo ładować akumulator prostownikiem? To zależy od wielu czynników!

Jak długo ładować akumulator przy użyciu prostownika?

Na rynku dostaniemy kilka rodzajów akumulatorów – wśród nich najpopularniejszymi modelami są te kwasowo-ołowiowe, a w bardziej zaawansowanych technologicznie samochodach akumulatory EFB i AGM. To, jak długo ładować akumulator, zależy między innymi od tego, jakiego typu baterię zamontowano w naszym pojeździe.

Ładowanie akumulatora przeprowadza się nie tylko na całkiem wyładowanym ogniwie, które uniemożliwia uruchomienie samochodu. Poziom naładowania warto sprawdzić przed dłuższą trasą, zwłaszcza zimą, gdy z uwagi na niskie temperatury energia ucieka znacznie szybciej niż w ciepłe dni. Napięcie akumulatora można sprawdzić przy pomocy najtańszego multimetru. Należy ustawić na nim odpowiedni zakres pomiaru napięcia, a następnie przyłożyć czujnik ujemny do minusa na akumulatorze, dodatni natomiast do plusa. Napięcie sprawdzamy przy wyłączonym silniku i jeśli wynosi ono poniżej 12,5 V, akumulator nie jest w pełni naładowany.

Przystępując do pracy, musimy określić jak długo ładować akumulator – inaczej ten proces będzie przebiegał w ogniwie AGM, a inaczej w kwasowo-ołowiowym. Warto również pamiętać, że niezależnie od typu akumulatora samochodowego, ważne jest korzystanie z ładowarek samochodowych o odpowiedniej mocy i funkcjach zabezpieczających, które automatycznie dostosowują prąd ładowania do potrzeb akumulatora.

Jak długo ładować akumulator przy w zależności od typu?

Akumulatory AGM są akumulatorami, które wykorzystują matę z włókien szklanych do wchłaniania elektrolitu. Długość ładowania akumulatora AGM zależy od jego pojemności i stanu naładowania, ale ogólnie zaleca się ładowanie go przez około 8-12 godzin.

W przypadku akumulatorów AGM ważne jest stosowanie prostowników o odpowiedniej mocy i funkcjach zabezpieczających, które są dedykowane do tego typu akumulatorów. Takie ładowarki zapewniają kontrolę napięcia i prądu ładowania, co jest istotne dla prawidłowego ładowania akumulatora AGM.


Wpływ na to,  jak długo ładować akumulator prostownikiem, ma między innymi pojemność ogniwa

Jeśli chodzi o akumulatory EFB, przy standardowym ładowaniu, czas ładowania wynosi zazwyczaj około 10-16 godzin. Jednak może się on różnić w zależności od pojemności akumulatora oraz prądu ładowania dostarczanego przez ładowarkę.

Długość ładowania akumulatora kwasowo-ołowiowego zależy od jego pojemności oraz prądu ładowania dostarczanego przez ładowarkę. Ogólnie zaleca się ładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego przez około 8-12 godzin, aby osiągnąć pełne naładowanie. Zazwyczaj napięcie ładowania powinno wynosić około 14,4–14,8 V, w zależności od specyfikacji producenta. Przekroczenie tych wartości może prowadzić do nadmiernego ładowania i uszkodzenia akumulatora.

Ładowanie akumulatora nie przynosi skutku? 

Co w przypadku, gdy ładujemy akumulator, a nie przynosi to skutku? Może to oznaczać, że ogniwo jest już zużyte. Średnia żywotność akumulatora wynosi 5-7 lat i po tym czasie należy wymienić go na nowy, ponieważ jest to część eksploatacyjna i nie nadaje się do naprawy – z czasem traci swoją moc i nie ma możliwości jego ponownego naładowania. 

Chcąc kupić nowy akumulator, należy sprawdzić, jaką pojemność miała poprzednia bateria. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, można skorzystać z serwisu Battery Point, gdzie z łatwością dobierzemy nowy akumulator do naszego samochodu lub zamówimy go telefonicznie po konsultacji z profesjonalnymi doradcami. Battery Point oferuje także możliwość zamówienia akumulatora do jednego z partnerskich warsztatów z całej Polski i jego wymianę na miejscu. Dzięki temu nie tylko nasz samochód w szybki sposób zyska nowe i sprawne ogniwo, ale też otrzymamy gwarancję na wykonaną usługę.Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem