Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

2024-01-09
Podłączenie prostownika do akumulatora to czynność, która może uratować nas, gdy ulegnie on rozładowaniu. Jednak podłączenie prostownika do akumulatora wymaga pewnej wiedzy i ostrożności, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom i zagrożeniom. W tym artykule omówimy kroki i zasady, jakie warto wziąć pod uwagę, by prawidłowo podłączyć prostownik do akumulatora.
Jak podłączyć prostownik?
Jak podłączyć prostownik?

Jak podłączyć prostownik – kilka zasad

Przed przystąpieniem do ładowania akumulatora warto sprawdzić, jakie jest jego napięcie. Gdy wynosi 12,5 V i więcej, akumulator nie wymaga ładowania. Poniżej tych wartości warto go podładować. Najczęściej przy ładowaniu akumulatora korzystamy z prostownika. Jak podłączyć prostownik? Przede wszystkim warto trzymać się kilku zasad.

  1. Akumulator do ładowania w znakomitej większości przypadków należy wymontować z samochodu. Ważna jest kolejność odpinania zacisków – najpierw odpinamy ujemny, a dopiero następnie dodatni. Gdy wymontujemy akumulator, należy umieścić go na płaskiej powierzchni w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i z dala od źródeł ognia.
  2. Prostownik podłączamy do biegunów akumulatora. Najpierw przypinamy dodatnią końcówkę, a w drugiej kolejności ujemną. W innym wypadku może dojść do zwarcia i uszkodzenia akumulatora! Dopiero gdy wykonamy tę czynność, podłączamy prostownik do źródła zasilania.
  3. Prostowniki w większości przypadków to urządzenia bezobsługowe, które po skończonej pracy wyłączają się automatycznie. Dlatego po naładowaniu akumulatora należy go odłączyć tylko od prostownika i zamontować ponownie w samochodzie. Najpierw odpinamy biegun ujemny, a następnie dodatni. Podłączając akumulator do samochodu, musimy również pamiętać o odpowiedniej kolejności – w tym przypadku takiej jak przy podłączaniu prostownika.

Jak podłączyć prostownik – samemu czy w warsztacie?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, mimo instrukcji, jak podłączyć prostownik lub boimy się demontowania akumulatora, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów w warsztacie samochodowym. To też dobry pomysł, gdy mamy nowoczesny samochód, wymagający podtrzymania energii, gdy odłączymy akumulator. Brak podtrzymania energii w takim pojeździe może prowadzić do poważnych awarii i tym samym wysokich kosztów późniejszych napraw. Dlatego warto w takim wypadku zainwestować kilkadziesiąt złotych i w bezpieczny sposób podładować samochód przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. 

Niektóre akumulatory, jak na przykład AGM, nie wymagają demontażu z samochodu. Jednak do ich ładowania należy użyć odpowiednich prostowników z mikroprocesorem. Tylko taki sprzęt będzie w stanie bez uszkodzeń naładować akumulator AGM, ponieważ kontrolują one zmiany temperatury oraz regulują zmiany napięcia i prądu. Zwykły prostownik, który pozbawiony jest takich funkcji, może przeładować akumulator i tym samym doprowadzić do poważnych awarii. 


Jakie parametry akumulatora są istotne?

Może zdarzyć się tak, że mimo ładowania akumulatora prostownikiem, wciąż traci swoją moc i mamy problemy z uruchomieniem samochodu. Może to sugerować jakąś awarię lub też zużycie ogniwa, które trzeba wymienić na nowe. Każdy akumulator ma swoje określone parametry – moc, pojemność i prąd rozruchowy oraz typ. Dlaczego te wszystkie czynniki są tak ważne przy wyborze nowego akumulatora? Ponieważ determinują to, jak długo i sprawnie będzie on działał.

Parametry powinny zostać dopasowane do modelu samochodu. Takie dane jak prąd rozruchowy czy pojemność znajdziemy na starym ogniwie. Moc w samochodach osobowych w znakomitej większości przypadków wynosi 12V. W starszych samochodach zwykle używa się akumulatorów kwasowo-ołowiowych, z kolei te nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie zazwyczaj wyposażone są w ogniwa EFB i AGM. Akumulatory AGM są też chętnie stosowane w samochodach terenowych, ponieważ mają dużą odporność na przechylenia i wstrząsy. Znana marka z kolei świadczy o dobrej jakości i tym samym mniejszej awaryjności. Warto przy zakupie skorzystać także ze sprawdzonego dostawcy jak na przykład Battery Point.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem