Jaki akumulator do samochodu? Pewny zakup

2024-01-10
Wybór odpowiedniego akumulatora do samochodu jest kluczowym elementem, który wpływa na niezawodność, wydajność i bezpieczeństwo pojazdu. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy na rynku dostępnych jest wiele modeli akumulatorów o różnych parametrach, podejmowanie decyzji może być wyzwaniem. Jaki akumulator do samochodu będzie najlepszy i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby dokonać pewnego i trafnego zakupu? Tego dowiesz się w naszym artykule.
To, jaki akumulator do samochodu wybrać, ma kluczowy wpływ na wiele kwestii
To, jaki akumulator do samochodu wybrać, ma kluczowy wpływ na wiele kwestii

Jaki akumulator do samochodu – sprawdź parametry

Zastanawiając się jaki akumulator do samochodu wybrać, należy wziąć pod uwagę parametry, które wpływają na wydajność ogniwa i jego dopasowanie do pojazdu. Wśród nich najważniejsza jest pojemność mierzona w amperogodzinach – to kryterium określa, ile akumulator jest w stanie zmieścić energii. Nie oznacza to jednak, że należy kupować ogniwo o jak największej pojemności, ponieważ może to prowadzić do przedwczesnego zużycia – z uwagi na to, że akumulator będzie chronicznie niedoładowany, jeśli zasób jego mocy będzie zbyt duży.

Innym parametrem, który raczej jest stały dla samochodów osobowych, to napięcie. Praktycznie niemal w każdym przypadku wynosi ono 12V, dlatego to akurat przy wybieraniu nowego ogniwa nie powinno być skomplikowane. Jeszcze jednym istotnym czynnikiem jest moc rozruchu – im jest ona większa, tym łatwiej będzie nam uruchomić samochód w niskich temperaturach. Pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę na wymiary akumulatora. Jeśli będzie on zbyt mały, trudno będzie nam go zamontować w taki sposób, aby nie przesuwał się podczas jazdy. Z kolei zbyt duży akumulator nie zmieści się w miejscu przeznaczonym na ogniwo.

Znając te kluczowe parametry, będziesz w stanie dokonać świadomego wyboru akumulatora, który najlepiej odpowiada potrzebom pojazdu. Należy pamiętać, że dobry akumulator to inwestycja, która wpłynie na bezpieczeństwo i wydajność samochodu, dlatego warto dokładnie zbadać różne modele i ich specyfikacje przed podjęciem decyzji.

Jaki akumulator do samochodu? Taki, który będzie pasował również wymiarami

Jaki akumulator do samochodu w zależności od typu?

Poza kluczowymi parametrami, jak pojemność, napięcie i moc rozruchowa, decydując się na to, jaki akumulator do samochodu wybrać, musimy wybrać także jego typ. Wśród typów można wyróżnić:

  • Akumulator kwasowo-ołowiowy – to tradycyjna technologia, która działa od wielu lat. Obecnie dostępne na rynku akumulatory tego typu są już w większości urządzeniami bezobsługowymi, a zatem nie trzeba kontrolować poziomu elektrolitu i go uzupełniać.
  • Akumulator EFB – to akumulator bazujący na technologii kwasowo-ołowiowej wzbogaconej o dodatkową poliestrową powłokę płyt dodatnich. Dzięki temu ma większą odporność na wyładowania i ładowania, a także można go stosować w samochodach intensywnie użytkowanych pod względem poboru energii, także z systemem Start/Stop.
  • Akumulator AGM – elektrolit w takim ogniwie zaabsorbowany jest w matach szklanych. Dzięki temu akumulator odporny jest na wstrząsy i wyciek elektrolitu. Z tego powodu chętnie stosuje się go w samochodach terenowych, ale nie tylko. Ze względu na swoje właściwości i wysoką moc, używa się ich również w samochodach z zaawansowaną elektroniką i z systemem Start/Stop z odzyskiem energii z hamowania.
  • Akumulator żelowy – jest zbyt słaby, aby zasilić cały pojazd w niezbędną energię, dlatego stosuje się go jako ogniwo pomocnicze zasilające na przykład oświetlenie w samochodach terenowych lub po prostu magazyn energii.

Co jest ważne przy zakupie nowego ogniwa?

Jeśli już wiemy, jaki akumulator do samochodu wybrać pod względem typu i parametrów, warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie rzeczy – markę akumulatora i miejsce zakupu. Renomowani producenci są gwarancją tego, że kupiony akumulator będzie wysokiej jakości, co wpływa korzystnie nie tylko na jego żywotność, ale także mniejszą tendencję do awarii. Sklep, w którym robimy zakupy, najlepiej, aby specjalizował się w sprzedaży ogniw – miał odpowiednie warunki do przechowywania, specjalistyczną wiedzę i aby okresowo doładowywał ogniwa. Dlatego warto skorzystać z usług serwisu Battery Point, który spełnia wszystkie te kryteria.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Udostępnij na LinkedIn
Wysłane e-mailem